Ле Мер: Санкциите од САД се неприфатливо однесување - Слободен печат

Ле Мер: Санкциите од САД се неприфатливо однесување

Ова не е однесувањето што се очекува од САД во однос на еден од нејзините главни сојузници, изјави францускиот министер за економија и финансии Бруно Ле Мер, јави дописникот на МИА.

Ле Мер истакна дека француските власти контактирале со новата Европска комисија за да разговараат за реакцијата на Брисел на заканите на администрацијата на Трамп и „да се уверат дека доколку би имало нови американски санкции, би имало и европски одговор, силен одговор”.

Неговата изјава уследи откако администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп најави дека планира да воведе дополнителни царини на увоз на француски производи во вредност од околу 2,4 милијарди американски долари, како одговор на француските зголемувања на даноците за американските технолошки гиганти како Гугл, Амазон и Фејсбук. Властите во САД најавија дека планираните царини за широк спектар на производи, од сирењето „Рокефорт” до женски чанти.

Додека француската државна секретарка за економија Агнес Паниер-Рунахер изјави дека Франција „не мора да се повлекува” од воведувањето данок на интернет гигантите

– Многу е јасно дека не мора да се повлекуваме од субјект што има економска смисла, а тоа е даночна правда … ние мора да бидеме борбени по ова прашање, посочи Паниер-Рунахер.

Прочитај повеќе

Традицијата на Абориџините е спасот за Австралија

Слободен печат

Каде е Путин? (ВИДЕО)

Слободен печат

Мадуро: Трамп има одвратни советници за Венецуела

Слободен печат

Шведската амбасада во Сараево го посочи Скопје како пример за превенирање на аерозагадувањето

Слободен печат

Членови на нарко картел преку тунел избегаа од затвор

Слободен печат

Гутереш повика да се реагира неодложно и одлучно за Либија

Слободен печат

Остави Коментар

20 + 15 =

Прочитај повеќе

Ердоган: Договорот помеѓу Турција и Либија ја полуде Грција

Слободен печат

Во Србија никогаш немало помалку жители од денес

Слободен печат

Светските лидери постигнаа договор за финалниот документ со кој ќе се реши кризата во Либија

Слободен печат

Светските лидери утре на економскиот форум во Давос

Слободен печат

Дел од Драчево и Ѓорче Петров утре ќе останат без струја

Слободен печат

Милановиќ сака да ја повлече армијата од Авганистан: Постојат добри аргументи против ова

Слободен печат