Ле Мер: Санкциите од САД се неприфатливо однесување

Ова не е однесувањето што се очекува од САД во однос на еден од нејзините главни сојузници, изјави францускиот министер за економија и финансии Бруно Ле Мер, јави дописникот на МИА.

Ле Мер истакна дека француските власти контактирале со новата Европска комисија за да разговараат за реакцијата на Брисел на заканите на администрацијата на Трамп и „да се уверат дека доколку би имало нови американски санкции, би имало и европски одговор, силен одговор”.

Неговата изјава уследи откако администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп најави дека планира да воведе дополнителни царини на увоз на француски производи во вредност од околу 2,4 милијарди американски долари, како одговор на француските зголемувања на даноците за американските технолошки гиганти како Гугл, Амазон и Фејсбук. Властите во САД најавија дека планираните царини за широк спектар на производи, од сирењето „Рокефорт” до женски чанти.

Прочитајте и...  Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Додека француската државна секретарка за економија Агнес Паниер-Рунахер изјави дека Франција „не мора да се повлекува” од воведувањето данок на интернет гигантите

– Многу е јасно дека не мора да се повлекуваме од субјект што има економска смисла, а тоа е даночна правда … ние мора да бидеме борбени по ова прашање, посочи Паниер-Рунахер.

Прочитај повеќе

Израел осуети кибер напад врз одбранбената индустрија

Слободен печат

Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Слободен печат

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат

Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Слободен печат

Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

Слободен печат

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Слободен печат

Костовски: Двојна игра на НБ, ако беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година

Слободен печат

Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Слободен печат

Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

Слободен печат