Лажни вести од протестите во САД: Полицијата во Минеаполис не уапси агент на ФБИ, ниту пак снимката е сегашна (ВИДЕО)

Ројтерс „наседна“ на стара видео снимка, па објави исправка.

Не беше потребно многу време за снимката од апсењето на еден Афроамериканец да стане вирална кога во описот е напишано дека во прашање е агент на ФБИ.

Ројтерс сепак пренесува дека снимката од апсењето настанала во 2019 година и дека во прашање не е ФБИ агент.

Човекот со темен тен во црвена маичка повеќе пати на снимката повторува дека тоа не е оној за кого тие мислат дека е и дека дошло до замена на идентитет.

Бил целосно во право – тој не е агент на ФБИ.

Тоа за Ројтерс го потврдија од полициската станица во Рочестер.

„Спротивно на медиумските наводи, мора да демантираме дека уапсениот е вработен во Федералното истражно биро. По утврдувањто на неговиот идентитет потврдено е дека тој не е лицето кого го бараше полицијата, па е веднаш пуштен“, тврдат од станицата.

Прочитајте и...  Нови четири симптоми на коронавирусот: Се појавуваат пред температурата и кашлицата

Исто така, истакнуваат дека сето ова се случило на 1 јуни, но во 2019 година.

 

Прочитај повеќе

Силјановска говори за сексот и привлечноста на мангупите (ВИДЕО)

Слободен печат

Новинарка на Си Ен Ен ограбена во јавување во живо: Додека известуваше за водостојот, крадец ѝ извлече нож (ВИДЕО)

Слободен печат

Општина Дебар: Последиците од Ковид-19 ќе се зголемуваат со застрашувачки тренд

Слободен печат

„Ер Франс” укинува 7.500 работни места

Слободен печат

Пакистанскиот министер за надворешни работи позитивен на коронавирус

Слободен печат

Биле во брак 53 години, а потоа и двајцата починале од коронавирус, држејќи се за раце (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски: Уверен сум дека народот ќе му го заврти грбот на Зоран Заев (ВИДЕО)

Слободен печат

Отворање на нов независен Театар „Златен елец“ во Скопје

Слободен печат

Поранешен директор на АИ за Турција осуден на шест години затвор поради тероризам

Слободен печат

Силјановска: На 15 јули мора да се стави крај на катастрофалното владеење на СДСМ

Слободен печат

Мицкоски: Луѓето се незадоволни од живејачката, луѓето сакаат промени

Слободен печат

Заев: Николовски бандит невиден, само Милошоски е поголем бандит од него (ВИДЕО)

Слободен печат