Лажна дојава за бомба во редакцијата на хрватскиот весник „Слободна Далмација“

Денеска порано во редакцијата на хрватскиот весник „Слободна Далмација“ стигнала дојава дека е поставена бомба.

Сепак, нешто подоцна од хрватскиот весник на нивната интернет страница објавија дека дојавата била лажна, информираат хрватските медиуми.

Според зборовите на главниот уредник, Јадран Капор, повикот за бомба бил примен околу 12 часот, кога непознат маж се јавил во редакцијата и рекол дека во објектот е поставена експлозивна направа, по што веднаш била контактирана полицијата.

Тој се претставил дека е од  хрватските одбранбени сили и им рекол дека неодамнешниот пожар не бил случаен.

Откако полицијата утврдила дека дојавата била лажна, вработените се вратиле во редакцијата и нормализиран е сообраќајот во локалните улици.

Прочитајте и...  СЗО едвај добила основни информации за Ковид-19: Тајни снимки откриваат како Кина го прикрила вирусот?

Прочитај повеќе

Шпанија ги отвора границите за туристите од безбедните земји

Слободен печат

Уредување и разубавување на улицата на Тоше во Крушево

Слободен печат

Трагичен крај на потрагата: Киднапираната мексиканска конгресменка пронајдена мртва

Слободен печат

Авганистан и Талибанците во фокусот на Русија, Кина, Пакистан и САД

Слободен печат

Затворањето на границите ќе ја скрши економијата: Грчките лекари загрижени по пристигнување на заразени патници од Катар

Слободен печат

Во Вашингтон шести ден протести против расизмот и полициското насилство (ВИДЕО

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Инспектори спречени да направат контрола во угостителски објект, внатре бил претседател на политичка партија (ВИДЕО)

Слободен печат

Армијата ќе учествува на мировна операција во Либан

Слободен печат

Фрчкоска: Ја однеле Јанева во ДЗР без никаква најава, не и биле овозможени нејзините права

Слободен печат

Меланија се насмевна по барање на Трамп, повеќе не изгледа како киднапирана покрај него (ВИДЕО)

Слободен печат

Лукашенко ја распушти Владата на Белорусија

Слободен печат

Филипче: Рестрикцијата на движењето дополнително ќе помогне во идентификување на контактите

Слободен печат