Лажна бомба оставена пред рускиот конзулат во Сао Паоло

Полиција во Бразил
Бразил полиција / Фото: EPA-EFE/Andre Coelho

„Лажна граната“ била оставена пред рускиот конзулат во Сао Паоло, најнаселениот град во Бразил, објави бразилската информативна веб-страница Глобо, пренесува Би-Би-Си.

Полицaјците кои биле повикани на местото на настанот во текот на ноќта потврдиле дека се работи за лажна направа.

Не се знае кој би можел да биде одговорен за уредот.

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро ја оправда својата одлука да одржи „неутрален став“ за руско-украинскиот конфликт осврнувајќи се на силните трговски врски на Русија со Бразил. Тој беше обвинет од бразилските медиуми дека го „фали“ и дава „сочувствителни“ изјави за рускиот лидер Владимир Путин.

Видео на денот