Лазаров го објави поширокиот список за првите квалификациски мечеви за ЕП 2024
Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација на Македонија, Кирил Лазаров го објави поширокиот список на ракометари за претстојните први натпревари во рамките од квалификациите за пласман на Европското првенство кое ќе се одржи од 10 до 28 јануари 2024 година во Германија.
Нашите најдобри ракометари се во квалификациската група „1“ заедно со репрезентациите на Португалија, Турција и Луксембург.
Пласман на ЕП обезбедуваат првите две репрезентации од сите групи, како и четири најдобро рангирани репрезентации кои ќе завршат на третото место во групите.
Во рамките на ЕХФ неделата сениорките ќе одиграат два натпревари во квалификациската група. Првиот натпревар е во Скопје против селекцијата на Луксембург на 12 октомври (среда), а потоа против селекцијата на Турција во Ван на 16 октомври (недела).
Поширок список на ракометари за натпреварите против Луксембург и Турција:
ГОЛМАНИ:
1. НИКОЛА МИТРЕВСКИ ПОРТО (Португалија)
2. МАРКО КИЗИЌ РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР
3. МАРТИН ТОМОВСКИ РК ВАРДАР 1961
4. БЛАГОЈЧЕ ТРАЈКОСКИ РК АЛКАЛОИД
5. ВАСИЛ ГОГОВ РК ВАРДАР 1961
ЛЕВИ КРИЛА:
6. ДЕЈАН МАНАСКОВ РК ВАРДАР 1961
7. ГОЦЕ ОЈЛЕСКИ РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР
8. ЦВЕТАН КУЗМАНОВСКИ РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР
9. ПЕТАР АТАНАСИЈЕВИЌ РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2
10.ДИМИТАР ДИМИТРИОСКИ ВАЉАДОЛИД (Шпанија)
ДЕСНИ КРИЛА:
11. НЕНАД КОСТЕСКИ РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР
12. ГОЦЕ ГЕОРГИЕВСКИ РК ВАРДАР 1961
13. МАРТИН ПОПОВСКИ АМИЧИТИЈА ЦИРИХ (Швајцарија)
14. НИКОЛА КОСТЕСКИ ТАЛЕНТ ПЛЗЕН (Чешка)
15. АЛЕКСАНДАР ПЕТКОВСКИ РК АЛКАЛОИД
ПИВОТИ:
16. ЖАРКО ПЕШЕВСКИ РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР
17. НИКОЛА МАРКОСКИ РК АЛКАЛОИД
18. КОСТАДИН ПЕТРОВ ПОРАКУРЕЈРИ (Исланд)
19. МАРКО СТОЈКОВИЌ РК АЛКАЛОИД
20. КРИСТИЈАН СИМОНОСКИ РК АЛКАЛОИД
ДЕСНИ БЕКОВИ:
21. ТОМИСЛАВ ЈАГУРИНОСКИ РК ПРОЛЕТ 62
22. МАРТИН СЕРАФИМОВ РК АЛКАЛОИД
23. ДАВИД САВРЕВСКИ РК ВАРДАР 1961
ЛЕВИ БЕКОВИ:
24. ФИЛИП ТАЛЕСКИ РК ВАРДАР 1961
25. ПАВЛЕ АТАНАСИЈЕВИЌ РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР
26. МАРКО МИШЕВСКИ РК ВАРДАР 1961
27. ИВАН ЏОНОВ РК ПРОЛЕТ 62
28. ЕМИЛИЈАН ЃОРГОВСКИ РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР
СРЕДНИ БЕКОВИ:
29. ФИЛИП КУЗМАНОВСКИ ТСВ ХАНОВЕР-БУРГДОРФ (Германија)
30. ИГОР ЃОРГИЕВ РК АЛКАЛОИД
31. МАРИО ТАНКОСКИ РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР
32. МАРКО МИТЕВ РК АЛКАЛОИД
33. ДАРКО ДИМИТРИОВСКИ ВАЉАДОЛИД (Шпанија)
ДЕФАНЗИВЦИ:
34. МИХАЈЛО МЛАДЕНОВИЌ РК АЛКАЛОИД
35. ЕДВИН ОМЕРАГИЌ РК АЛКАЛОИД