Лавров: Западните политичари не знаат што е Русија

Сергеј Лавров, министер за надворешни работи на Руската Федерација/Фото: EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров смета дека западните политичари, кои велат дека е „неопходно да се победи Русија на бојното поле“, веројатно не учеле добро на училиште и не ја познаваат.

„Тие велат дека Русија мора „да претрпи пораз“, дека мора „да ја поразат Русија“, дека мора да направат „да изгуби на бојното поле“. Веројатно не учеле добро на училиште“, рече Лавров, пренесува РИА Новости.

Рускиот министер за надворешни работи изрази уверување дека Западот на крајот ќе мора да ја препознае „реалноста што се создава“ и дека западните политичари ќе извлечат погрешни заклучоци од нивното разбирање за минатото.

Видео на денот