6.8 C
Скопје

Лавров во среда во работна посета на Србија

Во фокусот на разговорите ќе биде соработката меѓу Русија и Србија, важни меѓународни и регионални прашања, како и ситуацијата во врска со решавањето на косовското прашање.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска почнува турнеја низ регионов, при што ќе ги посети Грција, БиХ и Србија.

Лавров прво ќе допатува во работна посета на Атина, каде ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас, премиерот Киријакос Мицотакис, како и со лидерот на опозициската СИРИЗА, Алексис Ципрас.

На 28 октомври ќе замине во Босна и Херцеговина, каде ќе разговара со членовите на Претседателството на БиХ, одделно со членот на Претседателството на БиХ Милорад Додик, министерот за надворешни работи во Советот на министри на БиХ и со други претставници на босанските власти. Руското МНР претходно соопшти дека тема на разговорите за време на посетата на шефот на руската дипломатија ќе биде натамошниот развој на соработката меѓу БиХ и Русија во областа на политиката, тговијата, економијата и културата, како и хуманитарните прашања.

Прочитајте и...  Јавно погубување во Северна Кореја за прекршување на правилата против ковид-19

В среда Лавров, исто така, ќе пристигне и во дводневна посета на Србија.

– Предвиден е состанок со српскиот претседател Александар Вучиќ, како и присуство на свеченоста по повод завршување на внатрешното уредување на Храмот Свети Сава и палење на Вечниот оган на гробот на Ослободителите на Белград, изјави портпаролката на руското МНР, Марија Захарова.

Претходно било соопштено дека Лавров треба да оствари средба и со патријархот Иринеј.

Во фокусот на разговорите ќе биде соработката меѓу Русија и Србија, важни меѓународни и регионални прашања, како и ситуацијата во врска со решавањето на косовското прашање.

Поврзани вести

ВИДЕО: Историски чекор кон декриминализација на марихуаната во САД

Слободен печат

Вирусолог од Вухан: Во Азија има уште коронавируси кои можат да се пренесат на луѓето

Слободен печат

Судот го презакажа судењето за убиството на Оливер Ивановиќ

Илинка Иљоска

Села: Одредени пратеници ќе ја злоупотребуваат можноста за онлајн-присуство

Слободен печат

Николов: Изградба на 100 типски куќи за социјално ранливите, во 21 век секој заслужува топол дом

Слободен печат

Студија: Мапирање на лажните вести и дезинформации на Западен Балкан и идентификување начини за борба со нив“

Слободен печат

Остави Коментар