Лавров: Турција мора да направи разлика меѓу терористите и опозицијата во Идлиб

Анкара мора да ги почитува своите обврски и да прави разлика меѓу терористите на движењето Џабхат ал-Нусра и сириската опозиција за да ги елиминира тензиите во Идлиб, порача рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, а пренесе „Б92“.

– Тероризмот е практично искоренет во цела Сирија. Леглото останува во зоната на Идлиб која и тоа мора да се елиминира по договорот на Русија и Турција. Затоа, Турција, мора да ги почитува своите обврски да направи разлика меѓу патриотски определената опозиција и терористите на Џабхат ал-Нусра кои се таму. Тие ги менуваат имињата, но всушност остануваат исти – рече Лавров пред студентите на Дипломатската академија во Ереван.

Исто така, тој укажа на уште едно жариште на тензиите на источниот брег од реката Еуфрат, каде според Лавров, главна причина за него е „апсолутно нелегитимното“ присуство на американските сили, пренесе „ТАС“.

Прочитајте и...  СЗО ги прекинува испитувањата: Хидроксихлорокин не ја намалува смртноста од коронавирусот

Сепак, борбата против тероризмот продолжува во Сирија во рамките на соработката на Русија, Турција и Иран.

Прочитај повеќе

Најголемиот негативец во политиката на САД: Се сврте против Трамп, а заради него светот неколку пати беше на работ на бездната (ФОТО)

Слободен печат

ЕУ ќе воведе повеќе антимонополски закони за најголемите американски компании

Слободен печат

Милевски: ЛДП се залага за враќање на довербата во судството, каде ниту парите ниту политичките партии би биле пресудни

Слободен печат

Макрон денеска ќе ја претстави новата влада

Слободен печат

Директорот на ФДА се сомнева во најавите на Трамп за вакцина против Ковид-19

Слободен печат

Нов пакет мерки вредни 1,5 милијарди долари за чилеанската средна класа поради Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Франција не ја забранува целосно „Хуавеј” од 5G мрежата, но воведува ограничувања

Слободен печат

ДУИ бара само премиер, Села албанска цела да е?!

Соња Христовска Угриновска

Поради голем број новозаразени со Ковид-19, одложено отворањето на Таџ Махал

Слободен печат

Хјустон и Остин бараат дозвола да наредат луѓето да останат дома поради Ковид-19

Слободен печат

Научници бараат од СЗО да ги промени препораките поради докази за воздушна трансмисија на Ковид-19

Слободен печат

Иранските власти тврдат дека изградиле подземни ракетни градови

Слободен печат