Лавров: Москва ќе има соодветен одговор на секаков американски чекор

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Русија нема да се двоуми да одговори на какво било распоредување балистички ракети од страна на САД.

– Ќе имаме идентична реакција, како во огледало, изјави Лавров, прецизирајќи дека Москва ќе има соодветен одговор на секаков американски чекор.

Русија предложи мораториум на распоредување нуклеарни проектили од среден и кус дострел во Европа, откако Договорот за ликвидација на ракети од среден и кус дострел од 1988 година и формално заврши во август.

Прочитајте и...  Три девојки загинаа во страшна сообраќајка во Србија: Возеле брзо и се снимале за Инстаграм (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Лукаревска до младите: Вие сте силата која влече напред, со вас ќе изградиме европска, економски силна држава

Слободен печат

Мета може да го свика Советот за национална безбедност поради влошената состојба со Ковид-19

Слободен печат

Николоски: Ветуваме работни места и повисоки плати за младите луѓе

Слободен печат

Пленковиќ: Нема време за чекање, се е веќе јасно

Слободен печат

Мицкоски од Василево: СДСМ требаше малку повеќе да работат наместо да крадат

Слободен печат

Докторката која криеше дека е заразена со корона се врати на работа на Кожната клиника

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев: Со БЕСА првпат историски и вистински формиравме мултиеничка коалиција за изборите

Слободен печат

Здравствените работници во Зимбабве бараат плата во долари

Слободен печат

СТРАВ ОД КОРОНА: Трудниците земаат кредити за да се породуваат во приватни болници

Мими Шушлеска Петкова

Построги казни за непочитување на мерките во Бугарија

Слободен печат

Јанушев: Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе го врати достоинството на земјоделецот, гарантираме сигурна откупна цена на оризот

Слободен печат

Пијанечкиот регион под вода од силното невреме

Слободен печат