15 C
Скопје

Лавров: Критиките на сметка на СЗО се неправедни

Вашингтон го запре финансирањето на СЗО и ја обвини агенцијата за исклучително погрешно управување со пандемијата од корона вирусот.

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, изјави дека критиките на сметка на Светската здравствена организација за наводно криење на информацииза ширењето на корона вирусот се неправедни.

– Специјалните агенции на ОН остануваат механизам за мултилатерална соработка во релевантни области, и не постои алтернатива за нив, истакнува Лавров за време на видеоконференција која претставуваше предавање за студенти на рускиот универзитет „MGIMO“.

– Тоа во потполност се однесува на активностите на СЗО. Веруваме дека критиките на сметка на оваа организација и обидот да и се припише одговорност за она што се случува се апсолутно контрапродуктивни и неправедни. Во сите фази од кризата, според нашето мислење и според оценките на поголем број држави, организацијата делуваше професионално, преземајќи навремени проактивни чекори и притоа споделувајќи информации и препораки за сите држави, истакнал Лавров.

Прочитајте и...  Банките, приватните болници и фармацевтските компании не ги погоди кризата

На 14. април американскиот претседател Доналд Трамп, изјави дека Вашингтон ќе го запре финансирањето на СЗО и ја обвини агенцијата за исклучително погрешно управување  со пандемијата од корона вирусот.

 

Поврзани вести

Жителите од Ново Маало ја подржуваат изградбата кај „Холидеј ин“

Забрчанец: Пари има, инвент индустријата само треба да конкурира за грантови

Слободен печат

42 мигранти настрадале во бродолом кај Џибути: Шверцерите не се пронајдени

Слободен печат

ВО ЖИВО: Пресуда за случајот „Трезор“

Слободен печат

Богдановиќ: Бараме вклучување на повеќе институции за предмети поврзани со ДУП-овите

Слободен печат

Лавров: ЕУ ги загрозува преговорите со воведување санкции за Иран

Слободен печат

Остави Коментар