Лавров: Клучниот недостаток на СБ во ОН е недоволната застапеност на земјите во развој

Зголемената застапеност на земјите од западот во Советот за безбедност на Обединети нации нема да донесе никаква дополнителна вредност, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

– Клучниот недостаток на СБ е недоволната застапеност на земјите во развој. Единствено со поголема застапеност на земјите од Азија, од Јужна Америка и од Африка би можел да се реши тој проблемот, изјави Лавров.

Тој додаде дека во било која конфигурација на Советот за безбедност, западните земји се застапени со барем една третина, дури некогаш и повеќе.

Лавров истакна дека во текот на самитот Г-20, што се однесува на економските проблеми, земјите во развој се фокусираат на политичките проблеми што и на некој начин го надополнува недостатокот од реформи во СБ, но тоа не значи дека тие реформи не би требало да се спроведат.

Прочитајте и...  Во Мостар за првпат по 12 години ќе се одржат избори

Прочитај повеќе

Демонстрантите се повлекоа, полицијата го опколи Собранието во Белград (ВИДЕО)

Слободен печат

Светски aгенции: Екстремистите со нападите ја предизвикаа полицијата и немирите во Србија

Слободен печат

Стефановиќ: Обид за насилно преземање на власта

Слободен печат

Шекеринска: Изјавата на Меркел е потврда дека сме на прав пат и можеме

Слободен печат

Мицкоски: Пред голема победа сме, заминува срамното и понижувачко време

Слободен печат

Вулин: Државата мора соодветно да одговори на насилството

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Јеремиќ: Власта пушти хулигани да прават нереди и да предизвикуваат судири

Слободен печат

Села: Куманово е со раните на Алмир, ние ќе се бориме секој Албанец да добие држјавјанство со Алиајнса за Албанците

Слободен печат

Ахмети: Мислиш срцето си им го откорнал за некое унапредување на Албанец

Слободен печат

Грција ублажи уште некои мерки воведени поради епидемијата од коронавирус

Слободен печат

Тачи в понеделник заминува во Специјалното обвинителство во Хаг

МИА Агенција

Полицијата во Белград ја презеде контролата врз главните пунктови околу Собранието

Слободен печат