Лавров: Борел побара од Русија да се повлече од Африка

Лавров и Борел/ Фото. EPA-EFE/RUSSIAN FOREIGN AFFAIRS MINISTRY /

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека шефот на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел, му рекол дека Русија треба да ја напушти Африка што е можно побргу.  

Лавров посочи дека би било подобро да се усогласат акциите и на ЕУ и на Руската Федерација во однос на борбата против тероризмот, не само во Мали, туку и во целиот Сахара и Сахел регион.  

„Да се ​​каже „јас прв пристигнав и затоа излезете“ е првенствено навреда за Владата во Бамако, која покани надворешни партнери. Второ, тоа не е начин да разговарате со никого“ им рече Лавров на новинарите.  

Претходно оваа недела, Лавров и Борел се состанаа на маргините на Генералното собрание на ОН за да разговараат за ситуацијата во Авганистан, Украина и Мали. Тие разговараа и за ситуацијата меѓу Русија и ЕУ, како и прашањата за нуклеарниот договор за Иран и решенијата за Блискиот Исток, пишува Спутник. 

Видео на денот