Лавров: Банката на БРИКС одобри 10 милијарди долари инвестиции - Слободен печат

Лавров: Банката на БРИКС одобри 10 милијарди долари инвестиции

Новата банка за развој на БРИКС (Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужноафриканска Република) одобри инвестициски проекти во вкупна вредност од над 10 милијарди американски долари, изјави денеска шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.

– Зајакнувањето на стратешките партнерства со земјите од БРИКС е еден од приоритетите во руската надворешна политика. Во овој поглед, охрабрувачки е фактот што дијалогот во рамките на БРИКС доби многу добар интензитет во последните неколку години – изјави Лавров.

Од формирањето на БРИКС и претстојниот 11-от самит, со кој ќе претседава Бразил, пет држави станаа, како што тврди Лавров, столб на поправеден и демократски полицентричен државен поредок.

– Економијата е се уште составен дел од партнерството, особено затоа што вкупната економска моќ на БРИКС денес ја надминува моќта на земјите од Групата 7 – наведе Лавров.

Прочитајте и...  Еј-би-си изгуби правна битка за упадите на полицијата во нивната редакција во Сиднеј

Тој додаде дека Новата банка за развој работи успешно и одобри инвестициски проекти во вредност од повеќе од 10 милијарди американски долари.

Лавров исто така изрази уверување дека Самитот на БРИКС, што ќе се одржи на 13 и 14 ноември, ќе биде важна пресвртница во промовирањето на соработката помеѓу тие пет земји, во сите три области на стратешко партнерство – политичко, економско и хуманитарно.

Прочитај повеќе

Македонија ќе донира шест милиони денари за обнова на Албанија

Слободен печат

Тачи: Косово ќе произведува мир, ќе биде фактор на стабилноста во регионот

Слободен печат

Хрватска и Австрија ќе донираат по еден милион, Грција 2,5 милони евра

Слободен печат

Десет клиники во Москва добиле анонимни дојави за бомби

Слободен печат

Пристапот до финансирање од буџетот на ЕУ ќе биде условен

Слободен печат

Фон дер Лајен-Спасовски: Исполнети високите очекувања што ги постави Европската комисија

Слободен печат

Остави Коментар

6 − 5 =

Прочитај повеќе

Спасовски: Солидарноста беше и останува ѕвезда водилка

Слободен печат

Додик: Гудбај БиХ, велком РС-егзит

Слободен печат

(ГАЛЕРИЈА) Стотици луѓе на маршот „Чекориме за правда“, повикаа за правни разрешници и крај на криминалот

Слободен печат

(ВИДЕО)Заев: Нашиот народ е желен за правда, сега на ред е Европската Унија

Слободен печат

Мираковска: Повеќе од седум години имаме систем во кој јавното обвинителство не може да си ја заврши својата работа

Слободен печат

(Видео) Толпата која маршира за правда пристигна пред комплекс судови

Слободен печат