Лавандата маѓепсува со својот мирис и изглед: Еве неколку корисни совети за нејзино одгледување

unsplash

Лавандата е медитеранско растение со волшебен мирис и прекрасни пурпурни цвеќиња кое на секоја градина ќе ѝ даде посебен шмек.

Со своите препознатливи зелено-сиви лисја и компактна форма на грмушка, лавандата е идеална за создавање на убава жива ограда, а идеална е и за цветни аранжмани и миризливи вреќи.

unsplash

Оваа прекрасна билка цвета во изболиство и долго време и ќе ѝ даде посебна живост на вашата градина или тераса бидејќи привлекува многу пеперутки, бумбари и пчели. Како и другите медитерански растенија, лавандата бара многу сонце и не сака сенка, што значи дека мора да внимавате да не бидете во близина на поголема грмушка или под дрво со голема крошна.

Лавандата е повеќегодишно растение и ќе трае неколку години под соодветни услови. Поради своето медитеранско потекло, лавандата сака жешко сонце и сува почва. Ако вашата лаванда не успее, тоа најверојатно се должи на прекумерно наводнување, премногу сенка и високи нивоа на влажност.

unsplash

Иако лавандата потекнува од Медитеранот, постојат многу видови кои нудат широк спектар на време на цветање, бои, цветни форми и големини.

Дали сте знаеле дека не сите левари се виолетови. Некои хибриди доаѓаат во прекрасни пастелни нијанси како виолетово сина, розова, бледо розова, бела, па дури и жолта. Лисјата, исто така, можат да бидат различни по форма и боја.

pexels

Џастин Клејбурн од компанијата „Cowlitz Falls Lavender Company“, која се занимава со одгледување лаванда, советува дека е многу важно да се провери pH вредноста на почвата, пишува „tportal“.

Ако почвата е премногу кисела, лавандата нема да напредува добро. На почетокот ќе изгледа одлично, но по неколку години може да забележите дека растенијата почнуваат да изумираат. Можете да ја промените почвата со вар за подобро да ја прилагодите за одгледување лаванда“, предупредува тој.

pexels

Лавандата цвета двапати годишно: првиот пат побогато цвета кон крајот на пролетта и почетокот на летото и вториот пат, малку послабо, кон крајот на есента.

Ова растение добро напредува дури и ако го поставите покрај карпи затоа што го потсетува на неговото природно живеалиште.

unsplash

Садници од лаванда во големи саксии и жардиниери можат успешно да се одгледуваат доколку има добра сончева положба со најмалку осум часа сонце.

Поради силните корени и можното замрзнување во зима, лавандата треба да се сади во големи саксии, во кои треба да се постават неколку сантиметри дренажен материјал на дното.

unsplash

За садење, секогаш користете квалитетна мешавина од земја, компост и додадете ѓубриво со продолжено дејство. Добрата заштита се обезбедува со садење во две саксии, така што садот со засадена лаванда се става во поголема декоративна саксија: на овој начин добивате изолација што ги штити корените од ниски температури во зима, како и од превисоките температури во лето.

Сончевата, воздушна позиција со мала падина на почвата е одличен избор за садење и долгорочно одгледување на лаванда во градината. Почвата треба да биде добро обработена пред садењето, ископана најмалку 30 см, сушена и доволно мека.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот