5 C
Скопје

Лара Иванова, ѕвезда во подем: Сè уште сум истата Лара меѓу своите врсници

Има само 16 години, а веќе ги повлече вистинските конци в раце на нашата музичка сцена.

Лара Иванова уште од најрана возраст се занимава со музичко-сценска дејност, учествувала на детски фестивали, балетски претстави, мјузикли, каде – вели – научила што е сцена, однос кон публика и како се изразуваат емоции при изведба на музичко-сценско дело. Тоа искуство многу ѝ помогнало на настапите на последните две изданија на „Макфест“, како и за снимањето на видеозаписите за нејзините песни.

Ѝ предвидуваат успешна кариера: По „Полудена по тебе“, Лара изненади со уште една нова модерна песна – „Некогаш ќе помине“.

На што се должи популарноста на музичката сцена, освен на неспорниот талент, се најде ли во вистинско време на вистинско место или интуитивно ги одбра вистинските соработници?

– Би рекла дека покрај тоа што се најдов во вистинско време на вистинско место, секако ги одбрав и вистинските соработници, а тоа се Иле Спасев, кој е автор и продуцент на музиката на сите мои песни, и Робин Зимбаков, кој е текстописец.

Прочитајте и...  Хју Грант ќе глуми негативец во филмот „Dungeons & Dragons“

Што научи од популарноста и што значи да се биде популарен особено меѓу своите врснички, постои ли љубомора или пак, солидарност?

– Мислам дека не би можела да зборувам за некаква популарност, бидејќи сè уште сум на самиот почеток, најважно ми е песните да бидат слушани и да го најдат својот пат до публиката. Јас сè уште сум истата Лара помеѓу своите врсници и мислам дека нема место за љубомора, а поддршка добивам секојдневно, како од моите најблиски, така и од луѓе кои не ги познавам.

Што ѝ недостига на македонската фестивалска сцена?

– Најпрво би рекла дека недостасуваат повеќе фестивали од типот на Скопски фестивал, како и настапи на повеќе млади изведувачи.

Прочитајте и...  ФОТО+ВИДЕО | Еве како ќе изгледа првиот хотел во вселената

Каде се гледаш себеси за 10 години од сега?

– Од мене во иднина може да очекувате многу нови песни, видеозаписи, настапи, фестивали, а на времето оставам да покаже каде ќе се најдам за десетина години.

На кого најмногу му дозволуваш сега да се меша во твојот музички избор каква песна треба да испееш?

– Секако тоа се Иле и Робин, во кои имам најмногу доверба. Соработката ни е прекрасна и ќе продолжи и понатаму.

Поврзани вести

ФОТО: Емили Ратајковски позира гола во 36-та недела во бременоста

Слободен печат

ФОТО: Џастин Тимберлејк и посвети на сопругата Џесика Бил ретка јавна порака за нејзиниот посебен ден

Слободен печат

ФОТО | Фризер ја посрамоти Ким Кардашијан, но таа му возврати: „Те мразам. Ме исцрпи“

Слободен печат

ФОТО: Таа е сон на милиони мажи, а на жените може да им биде пример кога станува збор за облекувањето

Слободен печат

Зошто секогаш треба да ја загреете рерната пред употреба?

Слободен печат

Судот одлучи: Бившиот на Софија Вергара не смее да ги користи нивните замрзнати ембриони

Слободен печат

Остави Коментар