ЛАПСУС: Во Саудиска Арабија мислат дека во Македонија се зборува на бугарски јазик

Алиоски ова лето е играч на Ал Ахли/ фото: EPA-EFE/Vadim Ghirda

Македонскиот репрезентативец Езгјан Алиоски по четири години поминати во англискиот Лидс, ова лето се одлучи како слободен играч да ја промени средината и потпиша за Ал Ахли од Саудиска Арабија.

Алиоски во Ал Ахли пристигна како голема ѕвезда, тој е меѓу најголемите ѕвезди во Саудиската професионална лига (СПЛ), но официјалниот Твитер профил на оваа лига направи неверојатен лапсус.

Имено, на англиската твитер верзија на СПЛ е поставена е анкета за гласање за омилениот фудбалер во лигата, и очекувано меѓу кандидатите е и македонскиот репрезентативец.
Но, администраторите на СПЛ направија голем лапсус иако статусот е напишан на македонска јазик „Гласајте за вашиот омилен играл во Саудиската лига, Езгјан Алиоски“, на фотографијата на Алиоски пишува „гласајте за мене“, но не на македонски, туку на бугарски јазик.

Видео на денот