-1 C
Скопје

Лани над 130 илјади луѓе побарале азил во Франција

Тоа е зголемување од 7,3 проценти во однос на 2018 година, при што најголем број апликации се поднесени од граѓани на Авганистан, Гвинеја, Грузија и Албанија.

Во Франција, во 2019 година, бројот на барања за азил се зголеми за 7,3 проценти во однос на претходната година.

Според последните бројки на Француската канцеларија за заштита на бегалци и лица без државјанство (ОФПРА), минатата година 132.614 лица поднеле барање за азил во таа земја.

Тоа е зголемување од 7,3 проценти во однос на 2018 година, при што најголем број апликации се поднесени од граѓани на Авганистан, Гвинеја, Грузија и Албанија.

Бројот на странци кои минатата година беа протерани од Франција и кои нелегално престојуваа во таа земја се зголеми за 19 проценти во однос на претходната година.

Прочитајте и...  Бајден потврди дека ќе ја номинира Јелен за министерка за финансии

Поврзани вести

ВИДЕО | Мицкоски за утре најави блокади пред Влада и МНР

Слободен печат

Меркел: Се бориме за почеток на пристапни преговори со Северна Македонија

Слободен печат

Азар: Првите две вакцини за коронавирус во САД ќе бидат пуштени пред Божиќ

И.И.

Маричиќ: Имаме веќе разрешување на осум судии, покренати се 80 дисциплински постапки

Слободен печат

СДСМ: Сè што е назадно и уништувачки е белег на Мицкоски

Слободен печат

Калеска Ванчева: Попис мора да има

Слободен печат

Остави Коментар