Лампард ќе биде новиот менаџер на Евертон

Френк Лампард две и пол години на клупата на „карамелите“/Фото: EPA-EFE/Peter Powell

Како што пренесува „Би-Би-Си“, поранешниот англиски репрезентативец го финализираше неговиот договор на две и пол години да го води Евертон од клупата.

Денеска беа завршените сите детели околу договорот, 43-годишниот Френк Лампард доаѓа како замена за Рафаел Бенитез кој го напушти клубот со само една победа во 13 натпревари.

Во својата тренерска кариера 43-годишниот Лампард ги водеше Дерби каунти и Челси, но без значителни успеси, беше само финалист во ФА купот со лондонските „сини“.

Истиот извор информира дека Евертон оваа зима има намера пред да заврши преодниот рок да го доведе Дони ван де Бек на позајмица (до крајот на сезоната) од редовите на Манчестер јунајтед.

Евертон оваа сезона има амбиции да обезбеди опстанок во Премиер лигата, засега е во безбедната зона на 16 позиција со 19 бодови, но во лоша серија на резултати, со четири порази и едно реми на последните пет средби.

Видео на денот