Лампард и Мурињо го прокоментираа новиот договор на Клоп - Слободен печат

Лампард и Мурињо го прокоментираа новиот договор на Клоп

Јирген Клоп денеска потпиша нов договор со европскиот шампион со кој до 2024 година ќе остане на „Енфилд“. Новиот потпис на Клоп со Ливерпул предизвика големи реакции во Англија, а со свој коментар се јавија и тренерите на големите ривали, Челси и Тотенхем, Френк Лампард и Жозе Мурињо.
И на двајцата им е мило што Клоп и во наредните неколку години ќе остане во Премиер лигата.

EPA/WILL OLIVER

– Имаме многу фантастични тренери во Премиер лигата. Се радувам на натпреварите со менаџерите од врвот. Ливерпул е голем ривал и неверојатно е што Јирген направи со овој клуб. Му честитам на новиот договор, го заслужи – изјави Лампард.

Мурињо исто така е среќен што Клоп останува во Ливерпул.


– Клоп е среќен. Доколку не е среќен, не би потпишал нов договор, а истото се однесува и за Ливерпул. Ова се фантастични вести за навивачите на Ливерпул, фантастични за фудбалерите бидејќи и повеќе од очигледно е дека односите на Клоп и играчите е повеќе од добра. Исто така, фантастично е и за Премиер лигата бидејќи сакаме да ги имаме најдобрите фудбалери и најдобрите тренери, а Јирген несомнено е еден од нив – рече Мурињо.

Прочитај повеќе

Најлудата завршница во фудбалот: Голманот одбрани два пенали кои се поништени, а тој добива црвен картон… (ВИДЕО)

Слободен печат

Гвардиола побара да се укине Лига Купот

Слободен печат

Директорот на Звезда, Терзиќ одбива да се пресели кај Алиоски

Слободен печат

Обамејанг ќе го прекрши ветувањето и ќе премине во редовите на најголемиот ривал

Слободен печат

Ван де Бек негира договор со Реал Мадрид

Слободен печат

Сетиен сепак ќе купува замена за Суарез

Слободен печат

Остави Коментар

twelve − nine =

Прочитај повеќе

Елмас добива нов соиграч: Капитенот на Косово потпиша за Наполи

Слободен печат

Ливерпул ќе го засилува нападот со најдобриот стрелец во Бундес лигата?

Слободен печат

Вардарци поразени на првата контрола во Анталија

Слободен печат

Чедомир Јаневски нов тренер на Енозис

Слободен печат

„Енфилд“ е неосвоива тврдина, Ливерпул повеќе од 1.000 денови е без пораз на домашен терен

Слободен печат

Осомничениот за пукањето во Ковачевиќ: Ова е сценарио за Нетфликс

Слободен печат