Лампард го отпиша Кепа, замената доаѓа од Италија

Менаџерот на Челси, Френк Лампард, нема дилеми, и порача на управата дека сака нов голман и неговиот избор е Џанлуиџи Донарума.

Италијанскиот репрезентативец не сака да остане во Милан, не верува во проектот на „Сан Сиро“ и веќе одби да седне на маса да преговара за нов договор.

Актуелниот му истекува идното лето и неговиот агент, контроверзниот Мино Рајола, се погласно зборува дека Џиџи Донарума по завршување на договорот ќе го напушти Милан.

„Росоњерите“ од друга страна на лето ќе имаат последна шанса да заработат од неговата продажба иако сумата нема да биде очекуваната поради пандемијата со коронавирусот која им задава огромни финансиски проблеми на речиси сите екипи.

Милан за да се откаже од одличниот голман бара дури 60 милиоини евра, но нема екипа која би ја платила оваа сума кога на играчот договорот му истекува наредната година. Челси е подготвен да плати највеќе 40 милиони евра и планира понудата да биде земи или остави.

Прочитајте и...  Герет Бејл покажа дека е талентиран и за голф! (ВИДЕО)
twitter/Transfer News

Ангажманот на Донарума ќе значи дека најскапиот светски голман Кепа ја завршува својата одисеја на „Стемфорд бриџ“. Честите киксеви на почетокот од сезоната го натераа Лампард да го седне Кепа на клупата за резервни играчи и да му дозволи да си оди ова лкето иако Челси за него плати рекордни 80 милиони евра.

Прочитај повеќе

Боксерите Љама и Јанески конечно се вратија во Скопје

Слободен печат

Крај на фудбалот каков што го знаеме, само пет екипи ќе ја „преживеат“ кризата

Слободен печат

Наместо во карантин, Систо возеше 27 часа до Копенхаген

Слободен печат

Фудбалскиот клуб Барселона донира 30.000 заштитни маски

Слободен печат

Хрватски ватерполист ја насмеа и одушеви јавноста од изолација! (ВИДЕО)

Слободен печат

Најстариот селектор и уште 400 вработени добија откази поради пандемијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Победија на сите 27 натпревари, но залудно! (ФОТО)

Слободен печат

Почина голема фудбалска надеж на Атлетико Мадрид

Слободен печат

Осум играчи на Вест Хем имаат симптоми на коронавирус

Слободен печат

Чеферин: Ќе ја загубиме сезоната доколку нема фудбал до крајот на јуни!

Слободен печат

Џеко ќе добие сериозна конкуренција во нападот на Рома?

Слободен печат

Кристијано Роналдо се откажува од 3,8 милиони евра!

Слободен печат