16.8 C
Скопје

Лајпциг потврди: Марш го менува Нагелсман

Џеси Марш ќе биде новиот тренер на Лајпциг и официјално потврди германскиот бундеслигаш.

Марш со Лајпциг потпиша двегодишен договор и на кормилото ќе екипата ќе седне на 1. јули.
Тој доаѓа на местото на Јулијан Нагелсман кој кариерата ја продолжува како тренер на Баерн Минхен.

– Џеси е дел од фудбалското семејство на Ред Бул повеќе од шест години и досега направи неверојатни работи. Голема предност е што има работено во Лајпциг, го познава клубот и градот како и до филозофијата која ја негуваме. Покрај тренерските квалитети, Џеси е познат и по својата амбиција и што лесно ги мотивира луѓето околу себе. Се радуваме на соработката со него – изјави извршниот директор на Лајпциг, Оливер Минцлаф.

Марш изминатите две години седеше на клупата на австрискиот шампион Салцбург, а претходно во сезоната 2018/19 беше помошник тренер токму во Лајпциг.

Поврзани вести

Циципас на пет минути пред стартот на финалето против Ѓоковиќ дожна тажна вест

Слободен печат

ВИДЕО: Бразил со рутинска победа на стартот на Копа Америка

Слободен печат

ВИДЕО: „Метла“ за Денвер, Јокиќ исклучен

Слободен печат

Јанис го возврати ударот, Милвоки ја стопи предноста на Бруклин

Слободен печат

Пандев стана вториот најстар фудбалер кој постигнал гол на ЕП

Слободен печат

ЕВРО 2020: Спектакл во Амстердам со среќен крај за „лалињата“

Слободен печат

Остави Коментар