Лајпциг најде замена за Вернер за 18 милиони евра

Потрагата на германскиот тим по замена за Тимо Вернер не траеше долго.

Германскиот репрезентативец потпиша за Челси, а Лапциг експресно успеа да најде замена за него. Иако се шпекулираше дека играчот на Вердер, Милот Рашица ќе биде наследникот на Вернер, Лајпциг замената ја најде во сестринскиот клуб од Австрија, Салцбург.

Според германски Скај, репрезентативецот на Јужна Кореја, Хи-Чан Хванг (24) веќе потпишал договор со германскиот тим, а официјалната презентација се очекува да биде во наредните часови.

Според Скај, сумата која Лајпциг му ја плати на Салцбург изнесува 15 милиони евра, а со разните бонуси можат да донесат дополнителни три милиони евра во касата на австрискиот тим.

Хванг сезоната има постигнато 16 гола и има дури 21 асистенција, а посебно импресивна статистика има во групаната фаза од Лигата на шампионите каде на шест натпревари постигна три гола и имаше пет асистенции.

Прочитајте и...  Жиру за три важни бода на Челси! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Најдобрите тенисерки не сакаат да играат на УС Опен

Слободен печат

Навистина им е досадно во карантин, НБА ѕвездите почнаа да се „кодошат“ едни со други

Слободен печат

Гвардиола бара извинување од Мурињо и Клоп

Слободен печат

Ферари ќе го менува Биното

Слободен печат

Адријано мртов пијан се шета низ улиците на Рио (ВИДЕО)

Слободен печат

Жиру за три важни бода на Челси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Македонецот блеска за Џенова: Пандев во тимот на колото во Серија А! (ФОТО)

Слободен печат

Роналдо во обид да го надмине рекордот на Шевченко

Слободен печат

Барса го промовираше дресот за сезоната 2020/21! (ФОТО)

Слободен печат

Потврдена доживотната суспензија на Карим поради сексуална злоупотреба на фудбалерки!

Слободен печат

На денешен ден Ѓоковиќ по петти пат го освои „Вимблдон“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Сити ја слави одлуката на ЦАС со 170 милиони евра за летни трансфери!

Слободен печат