18 C
Скопје

Лајен: Најмалку три месеци за воспоставување на систем за сертификати за вакцинација против ковид-19

Лидерите на Европската Унија (ЕУ) вечерва на редовна видео-конференција посветена на пандемијата на ковид-19 покажаа дека расте поддршката за т.н. дигитални сертификати за вакцинација, засновани врз заеднички европски критериуми за влез во земјите-членки и отворање на општеството по пандемијата.

Претседателката на Европската Комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, изјави дека земјите-членки ќе треба да донесат одлуки за тоа „што ќе може да се прави со сертификатите”, а оти на ниво на ЕУ тие ќе се користат за функционирање на единствениот пазар.

Фон дер Лајен изјави дека ќе бидат потребни најмалку три месеци за воспоставување на интероперабилен систем на сертификати за вакцинација во ЕУ.

– Системот ќе поддржува информации за вакцинација на лице, негативен ПЦР тест или имунитет. Потребна ни е брза имплементација, доколку сакаме овие сертификати да бидат функционални пред летото, заклучи Фон дер Лајен.

Претставници на ЕУ нагласуваат дека има уште многу отворени и „политички и научни” прашања кога станува збор за сертификатите за вакцинација, односно за што ќе се користат или дали вакцинацијата значи и прекин на пренесувањето на инфекцијата.

– Имаме охрабрувачки податоци од Израел, каде вакцините на „Фајзер“ покажаа дека го запираат пренесувањето на инфекцијата по ревакцинацијата, рече Фон дер Лајен.

Таа додаде дека ЕУ досега примила 50 милиони дози вакцина против ковид-19 од кои 29 милиони биле потрошени на вакцинирање граѓани, што претставува осум проценти од возрасната популација во ЕУ.

Поврзани вести

Денеска се регистрирани 135 нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО| Менкиноски: Фамозната белешка на АНБ не е доказ во постапката против Јордан Камчев

ВИДЕО| Најмалку 40 мртви меѓу кои и деца во напад на училиште во Авганистан

Горан Наумовски

Папата Франциск повика на прекин на насилството во Ерусалим

МИА Агенција

ЕК нема да нарачува вакцини од АстраЗенека по јуни

МИА Агенција

Во Германија од денеска ослободување од мерките за вакцинираните

МИА Агенција

Остави Коментар