Лајен: Коронавирусот ќе доведе до трагедија на ниво, што до пред неколку недели беше незамислива

Лајан оцени дека почетниот одговор на кризата во Европа бил едностран односно секоја земја гледала само за себе, но во меѓувреме преземени се вонредни мерки и подобрена е координацијата.

Претседателката на Европска комисија, Урсула фон дер Лајeн изјави дека новиот коронавирус ќе го смени животот на Европејците и доведе до „трагедија на ниво, што до пред неколку недели беше незамислива”.

– Оваа е борба во која секој од нас има улога, истакна Лајен.

Таа во обрајќањето пред речиси празниот ЕП во Брисел повторно повика на единство и координиран пристап во борбата против пандемијата со Ковид-19.

Лајан оцени дека почетниот одговор на кризата во Европа бил едностран односно секоја земја гледала само за себе, но во меѓувреме преземени се вонредни мерки и подобрена е координацијата.

– Сите делиме иста одговорност и не можеме сами за себе да ја решаваме ова криза. Само со меѓусебно помагање ќе си помогнеме и себе си, наведе Лајен.

Прочитајте и...  Косовскиот заменик-министер за здравство испратен во 14-дневна изолација

Таа во исто време укажа на потребата од правилно функционирање на европскиот единствен пазар и шенгенот, како единствен начин за решавање на актуелната криза. Лајен потенцира дека е неефикасна мерката за затворањена внатрешните граници на Европска Унија, бидејќи тоа го отежнува протокот на артикли неопходни за земјите-членки на Унијата во борбата против Ковид-19

– Во овој момент нема ниту една земја-членка која може сама да ги подмири своите потреби за медицинска опрема, истакна претседателката на ЕК.

Таа додаде дека ЕУ првпат во својата историја прави заеднички резерви од медицинска опрема, а производителите потврдија дека следните недели ќе можат да ги испорачаат нарачаните заштитна опрема, респиратори и лабораториски тестови.

– Сега на прво место ни е спасувањето на животи. Но, се надевам дека брзо ќе дојде „денот потоа” кога ќе мораме да ги решаваме општествено економските последици од кризата, потенцира Лајен.

Прочитајте и...  Состојба со коронавирусот во светот до 17 часот

Пред гласањето во ЕП за мерките за помош за земјите-членки и земјите во процес на пристапување во ЕУ, Лајен нагласи дека сега донесените одлуки ќе ја одредат иднината на Унијата.

– Историјата не гледа. Мораме заедно да ја направиме вистинската работа со едно големо срцем наместо 27 мали, посочи Лајен.

Прочитај повеќе

Поради хаос во државата, владата на Шпанија воведува нови мерки

Во Франција во изминатите 24 часа регистрирани 319 нови смртни случаи

МИА Агенција

АВМУ ќе донира дополнителни финансиски средства за опожарената ТВ Вис

Ангеловска: Се подготвува вториот сет мерки

МВР: Дури 263 лица не го почитувале полицискиот час

Во Бугарија од Ковид-19 починаа седум луѓе

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трамп нема да го затвори Њујорк

МИА Агенција

Жбогар: Нема враќање назад, преговарачкиот воз замина од станицата и вие сте во него

МИА Агенција

Состојба со Ковид-19 во светот до 10 часот

МИА Агенција

Во Африка 2.650 луѓе инфицирани со Ковид-19

МИА Агенција

Во Црнa Гора вкупно 84 лица инфицирани со Ковид-19

МИА Агенција

Денеска сончево со умерена облачност

Горан Наумовски