17 C
Скопје

Лајчак го пресече Годриевиот јазол: Официјалната мапа на ЕУ за Западен Балкан е со линија што го одделува Косово од Србија

Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, вечерва на Твитер објави мапа од неговиот кабинет  на која е прикажана административната линија меѓу Србија и Косово.

Лајчак, по „вжештената“ реторика која по неговото интервју ја почнаа косовските медиуми и објавија дека на мапата која стои во неговата канцеларија не се гледа административната линија помеѓу Србија и Косово предвидена со Резолуцијата 1244, се огласи на Твитер.

„Бидејќи мапата во мојата канцеларија на замагленото снимање на екранот од моето интервју предизвика некои погрешни перцепции денес, споделувам вистинска фотографија одблизу. Тоа е официјалната мапа на ЕУ за Западен Балкан. Косово е таму, како и линијата што го дели Косово од Србија”, напиша Лајчак со објавени фотографии од картата.

Прочитајте и...  Европол: Трговијата со дрога е најголемата криминална активност во ЕУ

Претходно денес, портпаролот на ЕУ Питер Стано изјави дека мапата во канцеларијата на специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина е „официјална мапа на ЕУ“, која е статусно неутрална по прашањето на Косово, што е во согласност со ЕУ позиција

Поврзани вести

Историски самит: Бајден и Путин сепак може да одржат состанок во трета држава

Слободен печат

Антикризните закони утре во Собранието на „брза ленда“

Весна Тодоровска

Вакцината „Спутник В“ наскоро ќе се произведува во Србија, Иран и Италија

Слободен печат

Франција ги прекина сите летови со Бразил

Слободен печат

„Џонсон и Џонсон“ ја одложува испораката на вакцини во Европа, откако се појавија неколку случаи на згрутчување на крвта

Слободен печат

Мицкоски – Браун: Од големо значење е силната поддршка од „Конрад Аденауер” и ЦДУ

Слободен печат

Остави Коментар