10 C
Скопје

Лаѓевиќ: Триесет дена по втората доза на кинеската вакцина се стекнува прилично високо ниво на антитела

Во Србија во пресрет на денешната седница на Кризниот штаб на која се очекува носење на поригорозни мерки поради големото ширење на епидемијата со ковид-19, во медиумите се разви дебата за тоа колку се ефикасни вакцините во постигнувањето на колективниот имунитет на населението, јави дописникот на МИА од Белград.

Директор на Центарот за анестезиологија на КЦС и координатор на сите болници во Србија, Небојша Лаѓевиќ посочи дека во болниците нема лица кои ја примиле втората доза од вакцината против ковид-19.

Лаѓевиќ за РТС посочи дека во ковид болниците во Србија сега има сè повеќе помлади пациенти и дека лекарите и сите здравствени работници се под голем притисок.

Тој наведе дека во болниците има пациенти кои ја примиле првата доза на вакцина, бидејќи очигледно сè уште не се развиле антитела, а од друга страна, нема пациенти кои ја примиле втората доза на вакцината.

Прочитајте и...  Усвоени измените на законите за наставници и за учебници

– Сите пациенти мора да бидат внимателни по првата и втората доза, особено на кинеската вакцина. Триесет дена по втората доза на кинеската вакцина е оптимален рок кога се стекнува прилично високо ниво на антитела, истакна Лаѓевиќ.

Поврзани вести

Лондонската полиција уапси маж кој носел секира на улица

Слободен печат

Запленета рекордна количина дрога на хрватско пристаниште: Околу 500 килограми кокаин скриени во контејнер со банани

Слободен печат

Богатството на Џек Ма се зголеми за 2,3 милијарди долари за само еден ден

Слободен печат

Силен земјотрес од 5,2 степени регистриран кај грчките острови Нисирос и Кос

Слободен печат

Инцидент „тежок“ 916 милиони долари: Властите на Суецкиот канал бараат од сопственикот на бродот да ја плати оштетата

Слободен печат

Кривична пријава за насилство врз дете во Кочани

Слободен печат

Остави Коментар