Лагард: Европската централна банка ја намали прогнозата за раст за 2020 година - Слободен печат

Лагард: Европската централна банка ја намали прогнозата за раст за 2020 година

Европската централна банка (ЕЦБ) ја спушти на 1,1 процент прогнозата за раст за 2020 година, очекувајќи дека економскиот раст ќе достигне до 1,4 проценти во 2022 година, изјави претседателката на банката Кристин Лагард.

Инфлацијата ќе се искачи на 1,6 проценти во 2022 година, по 1,1 процент од очекувањата во 2020 година, но ќе остане под целта на таа институција, од околу два процента.

За 2021 година, ЕЦБ очекува инфлацијата да биде 1,4 проценти малку пониска отколку во последните проценки објавени во септември, додека прогнозата за раст за 2021 година останува непроменета од септемвриските предвидувања и изнесува 1,4 проценти.

Кристин Лагард ги посочи првите знаци на стабилизација во еврозоната, користејќи формулација која го отсликува претпазливиот оптимизам.

На нејзината прва прес-конференција за монетарната политика, Лагард оцени дека европската економија сè уште е под голем број ризици, наведувајќи ги, меѓу другото, протекционистичките тензии.

Прочитај повеќе

Кој ќе се крсти, а кој ќе раскрсти?

Слободен печат

Мишустин и Медведев на средба со министрите од владата во оставка – приоритет е исполнувањето на задачите од Путин

Слободен Печат

Иран застана на нозе по проповедувањето на верскиот лидер (ВИДЕО)

Вокер вечерва на средба кај Харадинај

Слободен Печат

Мицотакис – Хафтар: Потребно е политичко решение за либиската криза

Слободен Печат

По скратена постапка Собранието ги донесе измените на Законот за служба во Армијата

Слободен печат

Остави Коментар

15 + two =

Прочитај повеќе

По критиките за истрагата на убиството на новинарката Галиција, шефот на полицијата на Малта поднесе оставка

Слободен печат

Мајките со деца до четири години ќе добијат бесплатни билети за градски сообраќај во Истанбул

Слободен печат

Манчевски: Да постигнеме широк национален консензус на сите нивоа

Слободен печат

16 отсто од Европејците избегнуваат да купуваат на интернет и да користат интернет-банкарство

Слободен печат

Јакимовски приведен за семејно насилство, потврди ОЈО

Слободен печат

Повардарската епархија се поготвува за празникот Водици

МИА агенција