19.8 C
Скопје

Љафтов: Оваа репрезентација има срце

Александар Љавтов беше најзабележителен во втората победа на одбојкарската репрезентација на Македонија над БиХ во квалификациите за ЕП со 21 остварен поен.

Според Љафтов, селекцијата на БиХ е „архивирана“ и сега мислите се насочуваат кон саботниот натпревар против фаворитот во групата, репрезентацијата на Турција која на првиот квалификациски турнир, вчера не совлада со 3:1.

– Уште пред да почне турнирот замислите ни беа две победи против БиХ и тоа го остваривме. Поразот од Турција тешко ни дојде, игравме со осцилации и бевме казнети, но денеска бевме далеку подобри и сосема заслужено победивме. Сега треба да да се одмориме, видовме дека можеме да играме против нив, доминиравме во вториот сет и тоа не е случајност.
Не смееме да им дозволиме да им подаруваме поени, да ги сведеме нашите грешки на минимум и се надевам дека ќе биде позитивен резултат за нас. Сигурно не е дека немаме квалитет,мислам дека ние сме 10-15 години заедно во репрезентацијата, и таа сплотеност и хемија е нашиот плус и тоа што не одвојува од останатите. Немаме клупа, немаме екстра квалитет на секоја позиција но имаме срце – вели Љафтов.

Поврзани вести

Франција има една победа на ЕП, но и натаму е најголем фаворит за шампионската титула!

Слободен печат

Класика на „Вембли“: Ги дознавме сите осминафинални двојки на Европското првенство!

Слободен печат

ВИДЕО: Германија „преживеа“ во Минхен, Роналдо е синоним за рекорди!

Слободен печат

Клуб од шпанската „Ла Лига“ со интерес за Дарко Велковски!?

Слободен печат

Ја победија само Македонија – Украинците се најголемите „среќници“ на Евро 2020!

Слободен печат

ВИДЕО: Ѓоковиќ „гази“ и во двојки, крај за првите носители на турнирот во Мајорка!

Слободен печат

Остави Коментар