Лацио е сериозен конкурент за титулата, со пресврт го совлада Интер (ВИДЕО)

Римскиот клуб по 24. кола во Серија А се наоѓа на второто место на табелата со само еден бод заостаток зад лидерот Јувентус.

Трката за титулата во Серија А доби уште еден сериозен конкурент во Лацио. По 24 кола, Јувентус е лидер на табелата со 57 бодови, еден повеќе од лацијалите, додека Интер е трет со 53 бода.

Во дербито на колото, Лацио со пресврт во второто полувреме го совлада Интер со 2:1. Во првиот дел, Интер поведе со голот во 44. минута на јануарското засилување од Манчестер јунајтед, Ешли Јанг.

Сепак, во второто полувреме Лацио успеа да направи пресврт постигнувајќи два гола.

Одлучувачкиот момент на средбата се случи во 50. минута кога по една спорна ситуација, судијата покажа на белата точка. Најдобриот стрелец на тимот, Чиро Имобиле беше прецизен и донесе израмнување на 1:1. Победничкиот гол за Лацио беше дело на Сергеј Милинковиќ-Савиќ во 69. минута.

Прочитајте и...  Јакимовски се пријави за хуманитарен лет, но и натаму е на „листата на чекање“!

Прочитај повеќе

Шалке ги моли навивачите да не си ги бараат парите за сезонските билети

Слободен печат

Садио Мане човекот со големо срце: Тешкото детство го направи одличен фудбалер и уште подобар човек (ВИДЕО)

Слободен печат

Реал Мадрид го следеше примерот на Барселона, им ги намали платите на фудбалерите

Слободен печат

Допингот нема да помине неказнето ниту за време на кризата

Слободен печат

Колку вредат најдобрите фудбалери, историско понижување за Меси и Роналдо

Слободен печат

Пуч во Барселона, претседателот Бартомеу ги брка непослушниците

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вујо Мајсторе без влакна на јазикот: Во фудбалот како да се перат пари

Слободен печат

Дракслер ја откачи девојката по 10 години и во карантин е со секс бомба (ВИДЕО)

Слободен печат

Бунт на Холанѓаните: Коронавирусот сее страв низ светот, а Федерацијата сака да се игра фудбал

Слободен печат

УФЦ најде дупка во законот и ја откри локацијата каде ќе се одржуваат борбите

Слободен печат

Италијански олимпиец почина од коронавирус

Слободен печат

Лисабонските „лавови“ со нов договор за Ристовски!?

Слободен печат