„Ла Лига“: Барди со Меси и Бензема во тимот на месецот! (ФОТО)

Македонскиот репрезентативец Енис Барди во минатиот месец имаше многу добри игри во дресот на Леванте во најсилното шпанско првенство.

На 20 јуни во рамките од 30 коло придонесе со погодок во гостинската победа над Еспањол (1:3).

А на 28 јуни во 32 коло еднаш се запиша во листата на стрелците во домашниот триумф против Бетис (4:2).

Ваквата статистика го смести нашиот играчи во тимот на месецот (во изборот на whoscored.com) со оценка 7,39, во друштво на големи имиња како Меси, Бензема, Рамос, Алба…

Од враќањето на терените после паузата поради пандемијата на Ковид-19, Леванте од шест мечеви има само еден пораз и успешно ја води борбата за опстанок, односно моментно е на 12 позиција.

Прочитајте и...  Репрезентативецот Николов потпиша нов договор со МЗТ

Во продолжение погледнете кои 11 играчи заслужено се наоѓаат во тимот на месецот во „Ла Лига“:

фото: whoscored.com

Голман: Д. Лопез, Еспањол (7,17)

Одбрана: К. Вазкез, Селта Виго (7,07), С. Рамос, Реал Мадрид (7,49), К. Ленгле, Барселона (7,28), Ж. Алба, Барселона (7,30)

Среден ред: М. Ел Хадади, Севиља (7,39), Рафиња, Селта Виго (7,59), С. Њигез, Атлетико Мадрид (7,62), Е. Барди, Леванте (7,39)

Напад: Л. Меси, Барселона (9,01), К. Бензема, Реал Мадрид (7,94)

Прочитај повеќе

Официјално: Ѓоковиќ ќе игра на „УС Опен“!

Слободен печат

Репрезентативецот Николов потпиша нов договор со МЗТ

Слободен печат

Лига Европа: Натпреварот Металург-Спачва без присуство на публика!

Слободен печат

На продажба 17 фудбалери на Реал, во „жолтата зона“ Модриќ, Јовиќ, Иско..!

Слободен печат

ЛШ, Нагелсман: Можеме и без Вернер против Атлетико Мадрид!

Слободен печат

Јуве сака да се ослободи од Роналдо, понуден и на Барса! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

НБА: Познати двојките за првото коло во плејофот на Истокот

Слободен печат

Ал-Келаифи: Нејмар и Мбапе никогаш нема да го напуштат ПСЖ!

Слободен печат

ЛШ: Аталанта го живееше сонот 90 минути, финишот среќен за ПСЖ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Еурофарм Пелистер со триумф над Металург на струшкиот турнир!

Слободен печат

Поради заразени играчи, УЕФА ја исфрли Дрита на Нухиу од ЛШ!

Слободен печат

Шпанецот го „украде“ шоуто, Ѓоковиќ му аплаудираше на ривалот (ВИДЕО)

Слободен печат