„La casa de papel“ повторно во центарот на вниманието – серија која не смеете да ја пропуштите! (ВИДЕО)

Ако имате профил на која било социјална мрежа и не сте навикнати да ги следите трендовите, веројатно сте свесни дека постои серија наречена „La casa de papel“, која сите ја гледаат.

Покрај создавање на силно чувство на страв, паника и безнадежност, пандемијата на коронавирус создаде серија хитови на карантин, во морето на серии и филмови, се појави и четвртиот дел на „La casa de papel“.

Најголемиот хит на светот

За само два дена, серијата стана најбарана на светско ниво од која било друга серија, а со тронот, исто така, ги отстрани магнетите за гледачите како „Game of Thrones“, „The Walking Dead“, „Brooklyn Nine-Nine“ и „Westworld“. Поточно, само во првата недела овој шпански хит го видоа 34 милиони гледачи, а во овој момент тоа е најгледаната странска серија на оваа платформа.

Прочитајте и...  СЗО: Како да се заштитите од горештините за време на пандемијата на коронавирусот

Ова не е шпанска сапуница, туку серија која има прилично импресивен рејтинг (8,6) на IMDb и 92% позитивни прегледи на Rotten, што значи дека публиката и критиката споделуваат ентузијазам.
Осум разбојници и работа од цел живот

Станува збор за криминална серија и осум разбојници земаат заложници и се затвораат во фабрика за пари, се борат со полицијата, а секако ова е само заплет. Потоа следуваат многу проблеми.

Првата сезона се појави уште во 2017 година, привлекувајќи внимание како прва серија за грабеж на шпански јазик, напишана од сценаристот Але Пине и режисерот Хесус Колменар. Сосема е јасно дека авторите сакаат серијата да се разликува од сè што нуди, и ова е особено точно за разиграната екипа на ликови кои можат да ја сменат приказната во секој момент и во сплит секунда одат од херој до негативец и назад.

Прочитајте и...  Нема да ја препознаете: Погледнете како изгледала Цеца како матурантка! (ФОТО)

Пораката се крие во костимите

Серијата имаше голема гледаност од почетокот, а од почетокот на пандемијата бројките значително се зголемија, но никој не очекуваше дека европската серија ќе постигне ваков успех.

Дел од причината за популарноста веројатно лежи во антикапиталистичките теми кои веројатно во овие неизвесни времиња пронашле плодно тло. Имено, преводот на оригиналното име на серијата е Paper House, а покрај парите и нестабилноста на таквата куќа, таа е и метафора која се однесува на лажноста на еден систем и на капиталистичкото општество управувано од банките, без да се разбере за потребите на „малиот човек“.

Истата порака е скриена од страна на разбојниците маски и носии, кои се симбол на отпор, огорченост и скептицизам кон системот, што е исто така објаснето во серијалот.

Прочитајте и...  Кралски правила кои не смее да ги прекрши ниту кралицата Елизабета

Покрај црвените комбинезони, разбојниците носат и маски на славниот уметник Салвадор Дали, кој го создал голем дел од својата работа за време на дадаизмот, уметничко движење насочено, меѓу другото, и за отфрлање на модерното капиталистичко општество.

Црвената боја што преовладува во серијата е симбол на љубов, смрт, но и отпор.

По многу револуции низ целиот свет, црвената стана симбол на нови слободи, а како што реалноста имитира уметност, костумите од серијата се појавија за време на протестот во Порто Рико на кој демонстрантите бараа оставка на гувернерот Рикардо Росел минатиот јули.

Прочитај повеќе

Мора да го подготвите за вашите најблиски: Домашен леб со билки!

Васко Спасоски

Антониа Гиговска: Спокојот на Пелистер ме подготвува за нови музички дела

Слободен печат

Дознајте зошто не треба да ги фрлите семките од лимон!

Васко Спасоски

Познатата терапевтка советува: Во овој случај подобро е да го сокриете неверството!

Слободен печат

Џеј Ло со храбра спортска комбинација максимално ги истакна своите облини! (ФОТО)

Слободен Печат

Сакаше да поразговара со принцот Чарлс, но се возбуди и се струполи на земја – Принцот не стигна ниту да му подаде рака (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Убавата бисексуална Афроамериканка е новата „Batwoman“

Слободен печат

Една од најчудните туристички атракции во светот: Ѕирнете во „Катедралата на отпадот“ (ФОТО)

Слободен печат

Фасцинантна приказна украсена со долгогодишно прераскажување: Кралот Умберто и неговиот одамна изгубен „двојник“

Слободен печат

Кралски правила кои не смее да ги прекрши ниту кралицата Елизабета

Слободен печат

Најсочното колаче чија арома ќе го намами целото семејство: Одличен десерт за летно уживање! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ја враќа вашата кожа децении наназад: Маска за лице која е посилна од ботокс! (РЕЦЕПТ)

Слободен печат