Квим Тора ќе распише предвремени парламентарни избори во Каталонија

Премиерот на Каталонија Квим Тора денеска изјави дека планира да распише предвремени парламентарни избори во шпанската покраина.

Тој додаде дека изборите ќе бидат распишани откако регионалниот парламент ќе го усвои буџетот на Каталонија за оваа година, но не прецизираше датум.

Мандатот на актуелната каталонска Влада истекува во 2021 година, но покраинскиот Парламент во понеделникот му го одзеде пратеничкиот мандат на Тора, затоа што ги игнорирал строгите правила на Шпанија за изборна пропаганда.

Прочитајте и...  Одложен фестивалот „Мозаик“

Прочитај повеќе

ПОЖАР ВО ПАРИЗ: Запален скутер и повеќе возила во близина на железничката станица (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев до Мицкоски: Се уште верувате дека власта треба да се меша во судството?

Глобално се развиваат повеќе од 20 вакцини против коронавирусот

Слободен печат

Сириската армија обвинува: Турската војска директно учествува во акциите на терористичките групи

Слободен печат

Мицковски до Заев: Вие сте опседнат со Никола Груевски

Слободен печат

Пет тони канабис со потелко од Мароко запленети во регионот на Париз

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шилегов на Фејсбук: Дел од новите автобуси на ЈСП пристигнуваат во првата половина на март

Слободен печат

Коронавирусот пристигна и во Мексико

Слободен печат

Грчки власти: Границите на земјата се отпорни и безбедни

Слободен печат

Во Италија регистрирана 21 жртва од коронавирусот, 821 лица се заразени

Слободен печат

Укината забраната за камиони на патот Маврово – Дебар и на Стража

Марина Дамческа

МНТ и Театар Комедија ги одложија претставите до 6 март