Квалификации за ЕП: Фудбалерките поразени и од Австрија – Слободен печат
СпортФудбал

Квалификации за ЕП: Фудбалерките поразени и од Австрија

Сè помали се шансите на македонската женската А репрезентација за учество на континенталниот собир.

Денеска во четвртиот натпревар од квалификациите за пласман на Европското првенство 2021 година на Националната арена „Тодор Проески“ загубија сениорките од Австрија со резултат 0:3 (0:2).

Австријките поведоа од пенал преку Била во 35. минута од средбата, а непосредно пред паузата зголемија благодарение на погодокот на Задразил.

Конечниот епилог го поставија противничките во 78. минута преку Дунст после асистенцијата на Пунтигам.

На табелата во групата „Г“ води Австрија со максимални девет бодови, а четвртопласирана е Македонија со три.

Тоа беше последниот меч годинава за избраничките на селекторот Изов кои квалификацискиот циклус ќе го продолжат на 6 март 2020 година на гостувањето кај Србија.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.