Кузмиќ успешно опериран – Слободен печат
КошаркаСпорт

Кузмиќ успешно опериран

Хируршкиот зафат беше изведен за да се санираат фацијалните повреди, операцијата на горната и долната вилица била успешна

Кошаркарот на Црвена звезда, Огњен Кузмиќ е успешно опериран, откако пред три дена доживеа тешка сообраќајна несреќа во Република Српска. Хируршкиот зафат беше изведен за да се санираат фацијалните повреди, операцијата на горната и долната вилица била успешна, по што Кузмиќ повторно ќе може нормално да дише.

„КК Црвена Звезда известува дека оперативниот зафат на кој беше подложен Кузмиќ е успешен. Со операцијата се отстранети тешки максилофацијални повреди кои Огнен ги заработи во тешката сообраќајна несреќа во неделата наутро. Операцијата беше неопходна, за долната вилица и останатите повреди на лицето да се вратат во анатомска позиција, со што е овозможено Огнен повторно нормално да дише. Состојбата на Огњен Кузмиќ е стабилна и се наоѓа во вештачка кома“, стои во соопштението на Црвена Звезда.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close