Куртоа: Во Англија не ме почитуваа доволно

Тибо Куртоа е херојот на Реал Мадрид/ фото: EPA-EFE/FRIEDEMANN VOGEL

Тибо Куртоа е вистинскиот херој на Реал Мадрид во финалето на ЛШ што се играше на стадионот „Франција“, Белгиецот ја спушти „ролетната“ на голот, им одбрани девет шута на играчите на Ливерпул и стави свој печат во 14 европска титула на својот тим.

Куртоа по натпреварот изјави дека имал посебен мотив во вечершното финале.

– Во Англија не бев доволно респектиран. Така да се покажав вечерва. Сакав да се почитува моето име – рече Куртоа по натпреварот.

Тибо Куртоа во Челси пристигна во 2011 година, а за Реал Мадрид потпиша во 2018 година.

Видео на денот