Куртиши: Со играниот филм „Кома“ до нови успеси (ВИДЕО)

Не е лесно да се стигне до интернационален фестивал. Ние имаме потпишано со три компании за дистрибуција на краткометражен филм. Првата година ми беше тешко додека филмовите не почнаа да се пуштаат по фестивали. Потоа беше полесно.

Последната година, во време на пандемија јас добив 7 награди, изјави за „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ Бунџамин Куртиши.

-Без финансии ни филмот ниту една друга работа не може да се почне. Треба и да се знае како проектот точка по точка да се направи. Од препродукција, продукција и постпродукција. Почетоците се потешки, но секоја година се надградував и учев. Знам дека нема да ми биде лесно, но подготвен сум за сите предизвици.

Нормално е дека со тек на време ќе научам и други работи што не ги знам. Но, со луѓето што ги знам и работам, сметам дека со новиот игран филм „Кома“ ќе стигнеме и до нови награди и фестивали, смета Куртиши.

Прочитајте и...  Новинарот на Слободен печат Тони Димков, еден од добитниците на наградата 13 Ноември

Поврзани вести

ВИДЕО: НОВИ ДЕТАЛИ – Напаѓачот што Франција ја обви во црно пристигна со воз од Италија со документ на Црвен крст

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Шеријатската сопруга на озлогалсениот ИСИС-овец Лавдрим Мухаџери се исповеда пред јавноста

Илинка Иљоска

„Маската на Меркел е кинески фејк“: Експертите тврдат дека еден детал недостасува

Слободен печат

ВИДЕО: Парите тука често паѓаат од небо: Кинез фрлал банкноти од зграда, но брзо бил уапсен поради мотивот

Слободен печат

Над 45 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО: Успешно оперирана циста на матка тешка 90 килограми – хирурзите од ГАК и го спасија животот на 45-годишна жена

Слободен печат

Остави Коментар