Курти зборува за нови избори, иако тоа не му е цел - Слободен печат

Курти зборува за нови избори, иако тоа не му е цел

Претседател за Самоопределување и кандидат за партија за премиер на Косово, Албин Курти, рече дека доколку не се постигне договор за коалиција со Демократскиот сојуз на Косово, ќе се одржат нови избори.

Во интервју за косовската радио телевизија, тој рече дека на Самоопределување му одговараат нови избори затоа што по победата на предвремените парламентарни избори, има уште поголема поддршка. Сепак, тој рече дека тоа не е целта на Самоопределување.

„Јас се водам од општиот интерес, државниот интерес, а тоа значи ПС и ДСК да формираат Влада што е можно поскоро“, рече тој.

Курти вели дека на средбите со лидерот на ДСК Исо Мустафа не се разговарало за улогата на претседателот и конкретни имиња, но се разговарало за стратегијата за предвремен избор на претседател на Косово.

Курти рече дека е најважно да се пополнат местата на премиерот, претседателот на парламентот и 12 министри, а потоа да се разговара за претседателот.

Прочитај повеќе

Околу 3.300 луѓе во БиХ годишно умираат поради аерозагадувањето

Слободен печат

РУСИЈА ЈА ЗГОЛЕМУВА ОДБРАНАТА НА АРКТИКОТ: Тука нема да можат да пројдат хиперсоничните ракети (ВИДЕО)

Слободен печат

Хакер открил и објавил листа со повеќе од 500.000 кориснички имиња и лозинки

Слободен печат

Локализиран пожарот во Белград

Слободен печат

Тачи за авиолинијата Приштина-Белград: Тоа е чекор напред за односите меѓу Косово и Србија

Слободен печат

Петровска: Постапката за набавка на обрасците е спроведена, а договорот е склучен согласно Законот за јавни набавки

Слободен Печат

Остави Коментар

two + 5 =

Прочитај повеќе

Кои 12 амандмани ги предлага Путин?

Слободен Печат

САД одбележува ден на борецот за човекови права, Мартин Лутер Кинг

Слободен печат

НОВИ ДЕТАЛИ: Опожарен сплав во Белград (ВИДЕО)

Слободен Печат

Помпео: Треба да се прекине тиранијата на Мадуро

Слободен печат

Спасени дванаесет мигранти кои се обидувале да го преминат Ла Манш

Слободен печат

НОРМАЛИЗИРАН СООБРАЌАЈОТ: Заврши штрајкот во париското метро и железница

Слободен печат