Курти зборува за нови избори, иако тоа не му е цел

Претседател за Самоопределување и кандидат за партија за премиер на Косово, Албин Курти, рече дека доколку не се постигне договор за коалиција со Демократскиот сојуз на Косово, ќе се одржат нови избори.

Во интервју за косовската радио телевизија, тој рече дека на Самоопределување му одговараат нови избори затоа што по победата на предвремените парламентарни избори, има уште поголема поддршка. Сепак, тој рече дека тоа не е целта на Самоопределување.

„Јас се водам од општиот интерес, државниот интерес, а тоа значи ПС и ДСК да формираат Влада што е можно поскоро“, рече тој.

Курти вели дека на средбите со лидерот на ДСК Исо Мустафа не се разговарало за улогата на претседателот и конкретни имиња, но се разговарало за стратегијата за предвремен избор на претседател на Косово.

Прочитајте и...  Четворица вработени во Канал 5 телевизија се во самоизолација

Курти рече дека е најважно да се пополнат местата на премиерот, претседателот на парламентот и 12 министри, а потоа да се разговара за претседателот.

Прочитај повеќе

Нови 987 смртни случаи во Франција

МИА Агенција

Додека лекарите се борат за животите на пациентите, крадец ограбувал доктори

Слободен печат

Посебен режим на работа во гинеколошкиот оддел од Кумановската болница поради заразен персонал

Слободен печат

Крамер: Наскоро вакцина против Ковид-19, рестрикции ќе има до крајот на мај

МИА Агенција

Заев: На уредникот на Канал 5, Гоце Михајлоски му посакувам брзо закрепнување

Слободен печат

Апсење во Скопје за време на полициски час: Три лица „уловени“ на кејот на Вардар (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат.

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Состојба со коронавирусот во светот до 20 часот

Слободен печат

Нов случај на ебола откриен во ДР Конго

Слободен печат

Се разгледува можноста за лекување со крвна плазма, но терапијата не помага секому

МИА Агенција

Кај пациентите на респираторни машини смртноста е околу 98 проценти, вели Филипче

Слободен печат

Пожарот кај Бањани со канадери ставен под контрола

МИА Агенција

Бугарската БТВ цел на хакерски напад: Податоците се продаваат на форум

Слободен печат