Курти за Макрон: Европа е многу важна, не може да ја води еден човек

“Европската Унија е формирана како одговор на фашизмот, но сега таа е исплашена од лицето на популизмот и фашизмот“, вели Албин Курти, победникот на последните предвремени парламентарни избори во Косово во интервју за британскиот „The Guardian“, во врска со одлуката на ЕУ да не ги отвори преговорите со Албанија и Северна Македонија.

Курти истакна дека оваа одлука ги намалува шансите за постигнување договор меѓу Косово и Србија.

Критикувајќи го претседателот на Франција, Емануел Макрон, Курти рече: „Не можете да кажете дека прво се потребни внатрешни реформи во ЕУ, а потоа процесот на проширувањето – тие одат паралелно. Европа е толку битен историски проект што ниту една личност не може да биде нејзин автор или водач. Видовме кога Жан-Клод Јункер рече дека нема да има проширување во наредните пет години, ситуацијата на Балканот се влоши.

Прочитајте и...  Искршена шофершајбната од автомобилот на Самка Ибраимоски

Тој исто така изјави дека ЕУ и Балканот се важни едни за други, а Париз и Берлин треба добро да го знаат тоа.

Прочитај повеќе

Силјановска говори за сексот и привлечноста на мангупите (ВИДЕО)

Слободен печат

Новинарка на Си Ен Ен ограбена во јавување во живо: Додека известуваше за водостојот, крадец ѝ извлече нож (ВИДЕО)

Слободен печат

Општина Дебар: Последиците од Ковид-19 ќе се зголемуваат со застрашувачки тренд

Слободен печат

„Ер Франс” укинува 7.500 работни места

Слободен печат

Пакистанскиот министер за надворешни работи позитивен на коронавирус

Слободен печат

Биле во брак 53 години, а потоа и двајцата починале од коронавирус, држејќи се за раце (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски: Уверен сум дека народот ќе му го заврти грбот на Зоран Заев (ВИДЕО)

Слободен печат

Отворање на нов независен Театар „Златен елец“ во Скопје

Слободен печат

Поранешен директор на АИ за Турција осуден на шест години затвор поради тероризам

Слободен печат

Силјановска: На 15 јули мора да се стави крај на катастрофалното владеење на СДСМ

Слободен печат

Мицкоски: Луѓето се незадоволни од живејачката, луѓето сакаат промени

Слободен печат

Заев: Николовски бандит невиден, само Милошоски е поголем бандит од него (ВИДЕО)

Слободен печат