Курти со порака до Рама: Преговори не се почнуваат со Белград

Лидерот на Самоопределување, Албин Курти, денеска повторно ја критикуваше Албанија и нејзиниот премиер Еди Рама, поради учеството на тројниот состанок во Охрид, посветен на балканскиот „мини Шенген“ и порачал дека албанскиот премиер требало да го почека формирањето на новата приштинска влада.

Курти вели дека тој проектот кој беше започнат во Нови Сад, а продолжен во Охрид, не само што е погрешен, туку дека Албанија требало да започне со Приштина, а не со Белград.

– Нови Сад и Охрид беа грешка. Не се почнува со Србија. Се почнува со договор меѓу Косово и Албанија, па се продолжува со договор меѓу Хрватска и Бугарија, а потоа со официјално Сараево, Подгорица и Скопје, па дури на крај договор со Белград – рекол Курти, а пренесува приштинската Газета Блиц.

Прочитајте и...  Заглавениот танкер кај Маврициус испушти 1.000 тони нафта, сега може и да се преполови (ВИДЕО)

Според зборовите на Курти, Белград треба да биде на последно место, бидејќи, како што вели, не се кае за „злосторствата напрени со Москва на чело со Путин“ во последната војна.

– Затоа сметам дека состаноците во Нови Сад и Охрид беа погрешни чекори – рекол Курти.

Прочитај повеќе

Најмалку 32.000 луѓе во БиХ ја изгубиле работата од почетокот на епидемијата

Слободен печат

Шумското производство помало за пет отсто

МИА Агенција

СДСМ: Создаваме ново парламентарно мнозинство и нова Влада

Слободен печат

Чикаго воведува полициски час по насилствата и грабежите

Слободен печат

Здравствената агенција на ЕУ повика на повторно воспоставување на контролни мерки

Слободен печат

Паника во Кина: Се шири бубонската чума, уште едно село ставено во карантин по смртен случај

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Моментот кога Трамп беше итно евакуиран: Агент на тајната служба му кажа три збора, тој не знаеше како да реагира (ВИДЕО)

Слободен печат

Американски конвој нападнат на границата меѓу Ирак и Кувајт

МИА Агенција

Повеќе од 13 милиони луѓе во светот закрепнале од коронавирусот

МИА Агенција

На „Охридско лето” вечер концерт на полско-руското Дуо пијано 4 раце со Јулија Коќубан и Илја Максимов

МИА Агенција

Трамп напушти брифинг поради пукање во близина на Белата куќа

МИА Агенција

Од Ковид-19 почина познат професор од Политехничкиот универзитет во Тирана

МИА Агенција