Курти се потпиша на петицијата која бара одржување на вонреди избори

Довчерашниот вршител на должноста премиер на Косово, Албин Курти се потпиша денеска на петицијата покрената од неговата партија, Движење самоопределување (ВВ), која бара одржување вонредни парламентарни избори, јави дописникот на МИА од Приштина.

Покрај сликите од потпишувањето што ги објави на својата страница на Фејсбук, Курти им порача на сите косовски граѓани да го поддржат барањето на ВВ за избори.

– Изборите се наша политичка цел, бидејќи изборите се прекршениот демократски принцип. Ги повикувам сите граѓани да ја потпишат петицијата на плоштадите во нивните градови, доколку не го сториле тоа досега, напиша Курти.

Собранието на Косово, кое со минимално мнозинство од 61 глас од 120-те пратеници, ѝ изгласа доверба на новата Влада предводена од Авдулах Хоти од Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), вчера му стави крај на четиримесечното владеење на Курти.

Прочитајте и...  Во Нагорно Карабах загинаа уште 26 војници

Прочитај повеќе

Замениче, ви се брза на кафе во Приштина?

Следете ја во живо доцна ноќва првата претседателска дебата меѓу Трамп и Бајден

Слободен печат

Песков: Русија е подготвена со ЕУ да го разјасни „случајот Навални”

Маријана Митровска

Макрон жестоко се бори парламентот да не заседава само во Брисел

Слободен печат

Хрватска регистрираше 135 новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Бес во Индија по смртта на тинејџерка која беше групно силувана

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови санкции од Канада и Британија против Лукашенко

Слободен печат

Мицкоски слави роденден, соработниците го изненадија со торта (ФОТО)

Маријана Митровска

Србија 65 новозаболени од Ковид-19, еден починат

Слободен печат

Среде криза заминува медицински персонал- Главната сестра на Инфективна и две други си дадоа откази

Маријана Митровска

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат

Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Маријана Митровска