Курти: Сѐ уште немаме договор со Демократскиот сојуз на Косово

Курти посочи дека се подготвени за нови средби со ЛДК, како и дека се подготвени да се обидат да најдат решение за заедничко владеење.

Претседателот на Движењето Самоопределување, Албин Курти, преку видео порака ја информираше јавноста дека сѐ уште немаат постигнато договор со Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) за формирање на влада.

Имено, денеска од Движењето Самоопределување го испратија името на Курти како нивен предлог за мандатар.

Курти посочи дека се подготвени за нови средби со ЛДК, како и дека се подготвени да се обидат да најдат решение за заедничко владеење.

– Предлогот на Движењето Самоопределување како политички субјект кој ги доби изборите, сакавме да го испратиме кај претседателот после постигнувањето на договорот со ЛДК. На конститутивната седница на 26 декември отидовме без договор, и кај претседателот на 6 јануари отидовме без договор. Две недели по средбата која траеше четри минути, немаме договор. Не го прифативме предлогот на ЛДК, но сме подготвени за нови средби – изјави Курти.

Прочитајте и...  Швајцарија забрани одржување на големи собири поради коронавирусот

Курти додаде дека верува оти разговорите повторно ќе започнат и дека во следните денови ќе има средби и со преставници на малцинствата.

Прочитај повеќе

Филипче: Засега треба да бидеме внимателни до 6 март

Слободен печат

ДРАМА ВО ШТИПСКАТА БОЛНИЦА: Виничанец сомнителен на коронавирус побегнал низ прозорец, полицијата го чува во домашен карантин

МИА Агенција

Загина уште еден турски војник, а двајца се ранети на северозападот на Сирија

Слободен печат

Виена: Тинејџер 30 пати со нож ја прободел поранешната девојка, лекарите се борат за нејзиниот живот

Слободен печат

Министрите за здравство на земјите од ЕУ на состанок во Брисел за коронавирусот

Слободен печат

Американски Апелациски суд ја блокира програмата на Трамп за мигрантите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев му подари на Мицкоски значка со НАТО, Мицкоски нему празен „Луј Витон“ паричник

Слободен печат

Заев откри дека ќе биде носител на изборната листа во четворката

Слободен печат

Долгови или инвестиции, што дебатираа Заев и Мицкоски за економијата

Слободен печат

Трамп потврди: Ќе потпишеме договор со талибанците во Авганистан

Слободен печат

Заев ги покажа договорите од Мицкоски како директор на ЕЛЕМ: Иста услуга еднаш 1,6 милиони, после 8 милиони евра

Слободен печат

Судир на автобус и воз во Пакистан, најмалку 14 загинати

МИА Агенција