Курти сѐ уште е оптимист дека ќе има договор за формирање влада на Косово

Лидерот на Движењето Самоопределување Албин Курти, зборуваше за преговорите со Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) и за евентуалниот договор за формирање влада.

Курти за „Клан Косово“ рече дека се многу блиску до договор со ЛДК.

– На последната наша средба ни беше кажано дека генералниот Совет на ЛДК ќе донесе одлука. Не знам дали ќе има нешто ново, но е многу важно да постигнеме договор за заеднички да владееме – изјави Курти.

Според Курти, граѓаните бараат да се постигне договор и нивната желба беше изразена на изборите.

Прочитајте и...  Потрошувачите да внимаваат при купување производи надвор од деловниот објект, нема ништо бесплатно

Прочитај повеќе

Србија: Почнува исплата на девизни заштеди на поранешните штедачи на СФРЈ

МИА Агенција

Романскиот претседател го назначи Читу за мандатор на преодната влада

Слободен печат

Путин прифати на 22 април да се гласа на референдумот за уставни измени

МИА Агенција

Стотина гости во хотел во Шпанија остануваат во изолација поради коронавирусот

Слободен печат

Детската клиника во Скопје ги забрани посетите на малите пациенти

Слободен печат

Дали демократските конкуренти и Трамп ја лоцираа „слабата точка“ на Сандерс?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ципрас: Не можеш да бараш солидарност од ЕУ, а да не покажуваш солидарност и поддршка кон грчките острови

Слободен печат

Македонците започнаа да ги празнат продавниците (ФОТО)

Слободен печат

Сите здравствени установи во Грција ги отповикаа вработените од редовите отсуства

МИА Агенција

ССМ апелира за почитување на препораките за заштита од коронавирусот

МИА Агенција

Трет заразен со коронавирус во Хрватска: Маж кој работи во Парма е хоспитализиран во Риека

Слободен печат

Хрватски научник од СЗО: Потребна е претпазливост, но никако паника за коронавирусот

МИА Агенција