Курти потпиша одлука за ослободување од таксата на увозот од Србија и БиХ

Со предлог-одлуката, која носи денешен датум, се предвидува таксата на увозот на сировини да се укине од 1 април и им се наложува на Министерството за финансии и Царините на Косово од тој датум да почнат да ја спроведуваат одлуката, согласно постоечката легислатива.

Претседателот на Владата на Косово Албин Курти ја потпиша денеска одлуката, која ќе биде ставена на дневен ред на првата наредна владина седница, за ослободување од таксата од 100 отсто на увозот на сировини од Србија и Босна и Херцеговина, јави дописникот на МИА од Приштина.

Косовските медиуми објавија дека владината седница, на која ќе се донесе одлуката за постепено укинување на таксата до нејзино заменување со, како што се наведува во документот потпишан од Курти, „целосен реципроцитет во односите со Србија и БиХ по сите прашања”, најверојатно ќе се одржи попладнево.

Со предлог-одлуката, која носи денешен датум, се предвидува таксата на увозот на сировини да се укине од 1 април и им се наложува на Министерството за финансии и Царините на Косово од тој датум да почнат да ја спроведуваат одлуката, согласно постоечката легислатива.

Одлуката на Курти уследи два дена откако неговиот коалициски партнер, Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) покрена иницијатива за гласање недоверба на Владата, меѓу другото и поради одбивањето на премиерот веднаш и целосно, а не делумно, да ја укине спорната такса, како што тоа го бараат Соединетите Американски Држави. Директен повод за најавата на ЛДК дека ќе ја расипе коалицијата со Движењето Самоопределување (ВВ) е разрешувањето од страна на Курти на министерот за внатрешни работи и јавна администрација Агим Велиу.

Прочитајте и...  Ким повторно во јавноста по 22 дена: Одржа состанок со воените лидери, ја подига борбената готовност

Прочитај повеќе

Кој е посилен од државата?

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат