20.8 C
Скопје

Курти нема да бара гаранции за поранешните водачи на ОВК

Косовскиот премиер Албин Курти рече дека неговата влада не може да побара кауција за поранешните лидери на ОВК, на кои им се суди во Хаг, бидејќи тој вели дека „не и се суди на државата“.

Во изјавата дека судењето во Хаг е „правна постапка и дека државата не е на суд“, Курти објасни зошто не може да бара гаранции од Хрватска.

Курти најави дека ќе ја тужи Србија за геноцид: Дијалогот треба да резултира со меѓусебно признавање

Што се однесува до продолжувањето на дијалогот со српската страна, Курти рече дека треба да се одржи средба со опозициските партии пред почетокот на состанокот во рамките на тој дијалог и најави дека тоа ќе го стори во текот на овој месец.

 

Поврзани вести

Состојбата му е сериозна: Четиринаесетгодишно момче од Загреб испило литар вотка и завршило во болница

Катерина Стевовска

ВИДЕО | Заев: Ја враќаме довербата меѓу македонскиот и бугарскиот народ

Слободен печат

СЗО: Делта сојот полека станува доминантен во светот

Слободен печат

ВИДЕО | Ѓорчев: Бугарија има проблем со реалноста за постоењето на македонската нација и македонскиот јазик

Слободен печат

Санкционирани 83 возачи на автопатот Скопје – Велес поради брзо возење

Слободен печат

ВИДЕО | Трагедија во Перу: Во автобуска несреќа загинаа 17 патници

Слободен печат

Остави Коментар