Курти не се откажува од „Голема Албанија“: ЕУ не може да го замени националното обединување

Лидерот за Движењето „Самоопределување”, кој најверојатно ќе биде иден премиер на Косово, Албин Курти, синоќа изјави дека националното обединување на Албанците не може да се случи во Европската унија, но дека може да постои идеја за федерација.

– Не можам да кажам дека националното обединување се случува во ЕУ. Тоа е местото каде што им се придружуваме на Данците, Австријците и Шпанците. Нашиот сојуз мора да се случи тука изјави Курти,
Лидерот на ,,Самоопределување” како што пренесува Коха нет, истакнал дека националното обединување е историски интерес на АЛбанците

– Ние не бираме албанска унија туку таа не бира нас – изјави Курти , цитирајки ја изјавата на Арбен Џафери поранешен лидер на албанската партија ДПА.

Прочитајте и...  По десетнеделен карантин, Бајден за првпат излезе од дома

Курти посочува дека доколку биде премиер, ќе ги почитува симболите на Косово, додека на средби со Албанија „нема да гледа на чија страна чие знаме е, националното или државното”

Тој најавува дека во четврток ќе се сретне со челниците на Демократскиот сојуз, Иса Мустафа и Вјоса Османи, партија која е на второ место според освоените гласови на неделните превремени парламентарни избори. Курти смета дека Владата треба да има само 12 министри а во однос на царнската такса со Србија изјави дека откако ќе се воведе реципроцитет ќе биде укината 100 процентната такса воведена од претходната влада.

Прочитај повеќе

Русија „Денот на победата“ со воена парада ќе го одбележи на 24 јуни

Слободен печат

Претрес во резиденцијата на гувернерот на Рио де Жанеиро

Слободен печат

Русија до година на располагање ќе има стелт авион

Слободен печат

Цукерберг го „претрка“ Бафет: Додека акциите на „Фејсбук“ скокаа, „Беркшир Хатавеј“ изгуби 50 милијарди долари

Слободен печат

Дука: Нема новозаразени, но нема ниту сомнителни случаи со Ковид-19 во Дебар

Слободен печат

Владата ќе одржи седница, се очекуваат одлуки за мерките за Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицотакис: На 15 јуни ги отвораме копнените граници

Слободен печат

ДКСК: Да не се промовираат мерки чие спроведување е во тек и со кои јавноста е веќе запознаена

Слободен печат

ЕУ и Јапонија го потврдија стратешко партнерство за економско закрепнување

Слободен печат

Њујоршката берза ги отвара вратите по два месеци: Тргувањето сега ќе биде значително променето

Aleksandar Petreski

Грипот прво навали, па чудно го снема кога почна пандемијата

Мирослава Бурнс

Одложувањето на вакцинацијата носи ризик за детето и од други болести

Мими Шушлеска Петкова