Курти и Мустафа одржуваат состанок за формирање на нова косовска влада - Слободен печат

Курти и Мустафа одржуваат состанок за формирање на нова косовска влада

Лидерите на партиите кои победија на октомвриските избори во Косово, Албин Курти на Движењето Самоопределување (ВВ) и Иса Мустафа на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), започнаа попладнево состанок зад затворени врати во косовското Собрание, со цел да ги договорат последните детали околу формирањето на новата заедничка влада, јави дописникот на МИА од Приштина.

Еден час по започнувањето на средбата, околу 15 часот и 15 минути двајцата лидери ја прекинаа средбата и, без да дадат информации за досегашниот тек, изјавија дека ќе ги продолжат преговорите по пауза од четириесетина минути.

Според претходните најави од двете партии, Курти и Мустафа се очекува во текот на денешниот ден да потпишат договор за идната влада, за која засега се знае дека е постигната согласност дека ќе има 12 министерства, од кои по едно ќе им припаднат на политичките субјекти на српската и на помалите етнички заедници во Косово.

Пред започнувањето на состанокот Курти им изјави на новинарите дека двете партии веќе ја усогласиле владината програма, а останува да се договори поделбата на одговорностите во извршната власт.

Денеска ќе ги продолжиме преговорите за формирање на владата во која јас како премиер ќе имам 12 министерства во владиниот кабинет. Овие преговори ќе ги водам со Иса Мустафа. Ние ја усогласивме програмата и верувам дека денеска ќе се договориме и за поделбата на одговорностите во егзекутивот. Овие разговори почнуваат денеска и сега не очекува процесот на преговори. Решени сме сета работа да се заврши што подобро, изјави Курти.

Прочитај повеќе

Поповска: Следната недела ќе се знае дали ќе има измени на Законот за управување со отпад

Слободен печат

Вучиќ – Гренел: Да се укинат таксите и повлекувањата на признавањето за Косово

Слободен печат

Со средства од мерката Млад земјоделец се отвораат нови и осовременуваат постојните фарми

Слободен печат

(ВО ЖИВО) Протести ширум Франција: Затворена Ајфеловата кула, Лувр и Версај

Слободен печат

Ѝ треба ли на Македонија Пржинска влада пред отворањето на европската перспектива?

Во Пекинг е прогласено највисоко ниво на закана поради коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

ten − 8 =

Прочитај повеќе

Шилегов: Да знаев кога ќе падне снег ќе бев нобеловец, а не градоначалник

Спасовски се сретна со новиот амбасадор на БиХ, Јаќимовиќ

Слободен печат

Европскиот суд ќе преземе мерки за новиот полски закон за санкции на судиите

Слободен печат

ОН апелираат за меѓународна помош против скакулците што ја зафатија Источна Африка

Слободен печат

ФИТР: Јавниот повик „Предизвик за млади истражувачи“ објавен по трет пат

Слободен печат

Грчката полиција заплени еден тон канабис наменет за Либија

Слободен печат