Курти е за дијалог со Белград врз основа на три принципи

Лидерот на опозициското Движење Самоопределување, Албин Курти изјави дека не е против дијалог со Белград, кој би се засновал врз обврзни три принципи и откако „Косово ќе зајакне како држава”.

Според приштинскиот весник „Коха”, Курти истакна дека дијалогот со Белград не може да трае во недоглед.

Тој нагласи дека три принципи врз кои треба да се заснова дијалогот се: дека нема договор без дијалог, дека не може да се водат преговори врз основа на мапи и дека тие мапи не можат да бидат во рацете на косовскиот претседател.

Курти смета дека во дијалогот е неопходен реципроцитет.

– Во Србија има повеќе Албанци отколку Срби во Косово. Треба да се нагласи дека преговорите се бојно поле со непознат исход. Не треба да чекаме Србија да каже што бара од нас за дури тогаш ние да бараме нешто од неа, изјави лидерот на Самоопределување, додавајќи дека не смее дел од дијалогот да биде „трговија со територии”. 

Прочитајте и...  Војската ќе ги спроведува мерките за самоизолација во австралиската држава Викторија

Прочитај повеќе

По косовскиот премиер Хоти, денеска и неговиот заменик позитивен на коронавирусот

Слободен печат

Кризниот штаб на БиХ: Епидемолошката ситуација се влошува, да се избегнуваат собири

Слободен печат

Бензините поскапуваат за половина денар, дизелот поевтинува

Слободен печат

ТУРИСТИЧКО ЛУДИЛО СО АСТРОНОМСКИ ЦЕНИ ВО ОХРИД: Резервација на маса во кафуле само ако потрошите над 3.000 денари

Михаило Донев

„Сони“ очекува пад на оперативната добивка за 27 отсто

Слободен печат

Џафери: Седете во салата дур трае паузата, запознајте се малку меѓу себе

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Францускиот научен комитет предупредува: Многу е веројатна појава на уште еден бран на коронавирус наесен или во зима

Слободен печат

Русија следната година ќе започне со тестирање на вакцината против коронавирусот на деца

Слободен печат

Апасиев од Левица гласаше воздржано за дневниот ред на конститутивната седница

Весна Тодоровска

Почна конститутивната седница, Со 115 гласови „ЗА“, Шахпаска избрана за претседател на Верификационата комисија на Собранието (ФОТО)

Весна Тодоровска

Трамп со закана за државните агенции: Ако не вработувате Американци ќе бидете отпуштени

Слободен печат

Пад на невработеноста во Шпанија за прв пат од февруари

Слободен печат