Курти: Доколку Србија не биде казнета, ќе го повтори делото

Албин Курти
Албин Курти / Фото: EPA-EFE/VALDRIN XHEMAJ

Косовското собрание се согласи да подготви резолуција за осуда на нападите врз косовската полиција во селото Бањска во северно Косово.

Во судирите меѓу полицијата и вооружената група во Бањска во општина Звечан загинаа еден полицаец и тројца напаѓачи од српска националност.

Седницата на Собранието на Косово на 28 септември започна со едноминутно молчење во чест на убиениот полицаец.

Фото: EPA-EFE/VALDRIN XHEMAJ

Косовскиот премиер Албин Курти го повика меѓународниот фактор да ја казни Србија за нападот во Бањска.

„Ако остане неказнета, Србија и раководството во Белград ќе го повторат делото“, порача Курти.

Курти побара и од државите партнери Косово да ги прогласат за терористи организациите „Цивилна одбрана“ и „Северна бригада“.

На 29 јуни, Владата на Косово ги прогласи за терористи овие две организации, за кои се верува дека дејствуваат на северот на Косово и дека имаат стотици членови од српската заедница.

„Неделата што ја оставивме зад нас откри напад кој беше организиран и насочен директно од Белград, со цел да се запали огнот на нов конфликт во Косово. Ниту еден од фактите не води до друг заклучок“,гласи изјавата дадена од косовското собрание во која се посочува на оружјето што косовската полиција го пронашла во делот каде се одвивашпе вооруѓената престрелка.

Немири во Косово / Фото EPA-EFE/DJORDJE SAVIC

Косовските власти го сметаат нападот во Бањска за терористички и за тоа ја обвинуваат Србија, а Белград негира дека има некаква врска со нападот.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека напаѓачите се локални Срби од Косово, „кои повеќе не можат да го издржат теророт на Курти.

Џељал Свечља / Фото: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Групата што ја нападна косовската полиција, како што тврди официјална Приштина, била предводена од Милан Радоичиќ, потпретседателот на Српската листа, која има поддршка од Белград. Приштина овие тврдења ги темели на видео снимки снимени со дрон за време на конфликтот, кои ги објави министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ Свечља, тврдејќи дека на нив се гледа Радоичиќ.

Александар Вучиќ / Фото EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Српскиот претседател Вучиќ изјави дека Радоичиќ е во Србија и дека ќе биде сослушан.

„Тој секако ќе одговори на поканата на надлежните органи на Република Србија, убеден сум дека ќе биде сослушан… Република Србија и нејзините надлежни органи ќе си ја завршат работата“, изјави Вучиќ на синоќешното интервју дадено за државната Радио-телевизија на Србија.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот