Курти: Ако побара НАТО, ќе испратиме војници во Украина

Албин Курти
Албин Курти / Фото: EPA-EFE/VALDRIN XHEMAJ

Премиерот на Косово Албин Курти зборуваше за можноста за испраќање на косовските безбедносни сили во Украина во случај на конфликт меѓу руската и украинската страна, нагласувајќи дека „што и да побара НАТО како потребно, Косово ќе биде подготвено да дејствува“, пренесува „Косова прес“.

Како што изјави, тој „пред сѐ сака да нема нови конфликти“.

„Внимателно следам што се случува на границата меѓу Украина и Руската Федерација до доцните часови. Постои аларм на НАТО, особено на САД, но и ЕУ е вклучена во ова. Што и да смета НАТО дека е неопходно, ние секако сме подготвени“, рече Курти.

Видео на денот