Курти: Ако нема договор со Демократската Лига на Косово одиме на нови избори - Слободен печат

Курти: Ако нема договор со Демократската Лига на Косово одиме на нови избори

Претседателот на Движењето Самоопределување, Албин Курти, изјави дека ако нема договор со Демократската Лига на Косово за формирање влада, тогаш ќе се оди на нови избори.

Во интервју за државната телевизија (RTK), тој истакнa дека на Самоопределување му одговараат нови избори, затоа што поддршката после победата на изборите на шести октомври е зголемена. Но, според него, тоа не е целта на Движењето Самоопределување.

-Се водам од општиот интерес, од државниот интерес, кој што вели дека што побрзо треба да се формира влада помеѓу Движењето Самоопределување и Демократската Лига на Косово-изјави Курти.

Тој рече дека на средбите со Иса Мустафа не се разговарало за конкретни имиња за позицијата- Претседател.

Курти, вели дека има многу имиња кои би можеле да бидат кандидати за претседател. Според него, најважно е да се избере премиер, спикер и 12-те министри и после тоа да се разговара за тоа кој ќе биде новиот претседател на Косово.

Прочитај повеќе

Тачи договорот за авиолинијата го смета за одличен и незаменлив проект

Слободен печат

Тачи: Со Гренел зборувавме за дијалогот Косово-Србија

Слободен печат

Хафтар воведе забрана за сите видови авиони: Ќе го соборам секој што ќе полета од Триполи

Слободен Печат

Османи: ДУИ ќе го почитува принципот „победник со победник“

Слободен Печат

О2 иницијативата бара објаснување за одложувањето на расправата за забрана за увоз на отпад во Собранието

Слободен печат

ЦИА ОТКРИВА: САД го поддржувале Садам Хусеин во нападите со нервен гас врз Иран

Слободен Печат

Остави Коментар

five × three =

Прочитај повеќе

НОВА ТРГОВСКА ВОЈНА НА ПОВИДОК: Британците предизвикуваат гнев, а причината се Гугл и Фејсбук

Слободен печат

Макрадули: Во 2020 нов повик за субвенции за поставување филтри кај мали и средни компании

Слободен Печат

Продолжува процесот за отповикување на Трамп

Слободен Печат

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ТУРЦИЈА: Почуствуван е и на грчкиот остров Лезбос

Слободен печат

Кина го затвора Вухан поради опасност од ширење на коронавирусот

Слободен Печат

Отфрлени промените на предлог-законот за Брегзит

Слободен Печат